Bilgisayar Mühendisliği

yks Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?


Algoritma, yazılım, programlama, yazılım tasarımı, bilgisayar donanımı, yazılım-donanım üzerine eğitimler alan, teknolojiyi merkezine alan mühendislik bölümüdür.


Neden Bilgisayar Mühendisliği?

  • Teknoloji, yazılım, İnternet, bilgisayar gibi konular ilginizi çekiyor,
  • Matematik, fizik derslerini seviyor iseniz
Bilgisayar Mühendisliği tam size göre bir meslek olabilir.


Bilgisayar Mühendisliğinin Geleceği?


Geleceğin teknoloji de, bilgisayar mühendisliğinin de teknolojinin merkezinde olduğunu düşünürsek bilgisayar mühendisliğinin geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgisayar Mühendisliği İş Alanları?


Bilgisayar Mühendisliği teknolojinin olduğu her yerde kendisinine iş alanı açmaktadır. İnternet ve teknoloji ile ilişkili ne kadar kurum, kuruluş, şirket var ise mutlaka orada bilgisayar mühendislerine ihtiyaç vardır.

Bilgisayar Mühendisliğinde Ne Kadar Maaş Alırım?


Sorulan bir soru olduğu için cevaplamak istedim bu başlığı. Bilgisayar Mühendisliğin de maaşlar eğer özel sektörde çalışıyor iseniz kendiniz geliştirme düzeyinize bağlı olarak değişiyor diyebilirim. Bildiğiniz yazılım dilleri, siber güvenlik bilginiz, sistem yöneticiliğiniz vs. kısaca kendinizi ne kadar geliştirmiş iseniz o kadar maaş alırsınız.
Ortalama 3-3,5 bin TL den maaşların başladığını söyleyebiliriz. 


Bilgisayar Mühendisliğinde Yabancı Dilin Önemi?


Bilgisayar Mühendisliği direkt olarak yazılım, teknoloji ve İnternet ile ilişkili bir bölüm olduğu için özellikle İngilizce'ye ihtiyaç duymaktadır. Hem kullanılan terimler hem de kaynakların büyük çoğunluğunun İngilizce olmasından dolayı artık Bilgisayar Mühendisliği için İngilizce bir zorunluluk halini almıştır. Bilgisayar Mühendisliğini tercih edecek adayların tercihlerinde tercih edecekleri üniversite de İngilizce eğitimin olup olmadığına iyi bakmaları gerekmekte.


Bilgisayar Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?


Bilgisayar Mühendisliği Türkiye'de öğrenim vermekte olan hemen hemen tüm üniversitelerde var. Bu dezavantaj olarak iş koluna aşırı mezun veriyor olsa da adaylar diledikleri şehirde puanları yetiyor ise devlet ya da vakıf üniversitelerin de bilgisayar mühendisliği bölümüne gidebilirler.


Bilgisayar Mühendisliği Kaç Yıllık Bir Bölümdür?


Bilgisayar Mühendisliği hazırlık sınıfı hariç 4 yıllık bir lisans bölümüdür.


Bilgisayar Mühendisliğinde Görülecek Dersler Nelerdir?


Bilgisayar Mühendisliğinde Matematik, Fizik, Bilgisayar Mühendisliğine Giriş, Programlama
(C, C++, Java, HTML, CSS, JavaScript, Java vs.), Lojik Tasarım, Veri Yönetimi, Robotik vs. dersler verilmektedir.


EmojilerKullanmak İstedğiniz Emojinin Karakterlerini Giriniz.