Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10 adımda etkili ders çalışma

Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi GerekenlerÖğrencilerin en çok zorlandıklarının başında ders çalışma konusu gelir. Özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin en büyük derdi ders çalışmamak, sınava tam anlamı ile doğru şekilde hazırlanamamaktır.  

TYT YKS sınavına hazırlanan üniversite adayları için bizde  madde ile nasıl ders çalışılması gerektiği konusuna öneriler hazırladık.


10 Adımda Etkili Ders Çalışma

Şimdi 10 adımda nasıl etkili ders çalışılır inceleyelim.

1. Ders Çalışmaya Karar Vermek


Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Eğer karar verir ve bu kararımızı uygulamakta irade gösterirsek ders çalışmaya başlayabiliriz. Oturup ders çalışmalıyım demeli ve bu kararınızı uygulamalısınız.


2. Ders Çalışmaya Hazırlanmak. Ders Çalışmaya Hazır HissetmekYorgun veya uykusuz iseniz ders çalışmak hayli zor bir hale gelebilir. Uykunuzu açıp dayanabileceğinizi düşünüyorsanız çay,kahve içerek bunu deneyebilirsiniz. Ama uykunuzu kaçırmak mümkün olmayacaksa bir kaç saat uyumak size iyi gelebilir.


3. Planlı ve Düzenli ÇalışınHangi dersleri ve konuları çalışacağınızı önceden belirleyin ve ders çalışma programınızı oluşturun. Ders çalışma programı oluşturmak hem size vakitten tasarruf ettirecektir hemde daha etkili ders çalışmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde bir düzenleme yaparsanız olumlu etkisini göreceksiniz.


4. Ders Çalışırken Zamanınızı Doğru AyarlayınOturup hiç kalmadan saatlerce ders çalışmanın verimli olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat insan beyni belli bir süre sonra yorulur ve yeni bilgi girişine kendisini kapatır. Ne kadar okusanız da, çalışsanız da daha sonra bu bilgileri unutur ya da eksik hatırlarsınız. O yüzden ara vererek çalışmak en sağlıklısı olacaktır. 30-40 dakika ders çalıştıktan sonra 5-10 dakika ara vermek ders çalışma veriminizi arttıracaktır. Bu şekilde beyniniz tabiri caizse bir nefes alacak ve yeni konuları öğrenmeye kendisini hazırlayacaktır.


5. Telefonu ve Tableti BırakınElimizden düşmeyen telefon, tablet ve bilgisayarı şimdi elimizden bırakma vakti. Biliyoruz ki bu çok zor. Hiç bir şey yapmasak bile her an telefona bakmak, sosyal medya hesaplarımızda gezmek istiyoruz. Fakat bu hareketimiz konsantrasyonumuzu en fazla etkileyen, bozan davranışların başında geliyor. Ders çalışırken telefonumuzun masamızda olması sürekli gözümüzün ve elimizin telefona gitmesine, telefona bakmasına sebep oluyor. Biz bakmak istemesek bile gelecek bir mesaj veya bildirim o an merakımızı tetikliyor kendimizi tutamayarak telefonumuza bakıyoruz. Ders çalışma konsantrasyonumuz işte dağıldı. Ders çalışmaya yeniden odaklanmak hem zaman alacak hemde dikkatimizi toparlayana kadar geçecek vakit verimsiz bir ders çalışmaya sebep olacak.
Ders çalışırken telefonunuzu kapatın veya uçak moduna alın. Bu mümkün değilse telefonunuzu sessize alabilirsiniz. Eğer bu da mümkün değil derseniz bari interneti kapatında WhatsApp, İnstagram, Snapchat gibi uygulamalar dan gelecek mesaj ve bildirimler dikkatinizi dağıtmasın.


6. Renkli Kalem ve Kağıtlar Kullanın


Renkli kalemler veya renkli kağıtlar, yapışkan notlar kullanmak dikkatinizi önemli noktalarda toplamanıza yardımcı olacaktır. Ders çalışırken önemli gördüğünüz noktaları renkli kalemler ile çizebilir, renkli kağıtlara not olarak alabilirsiniz.


7. Masanızda Çalıştığınız Dersin Tüm Kaynakları OlsunDers çalışırken sürekli yerinizden kalkmak, yeni kaynaklar aramak hem konsantrasyonunuzu dağıtacak hem de vakit kaybına sebep olacaktır. Çalışacağınız derse ait tüm kaynakları masanız da toplamak daha verimli ders çalışmanıza yardımcı olacaktır.


8. Konu Çalıştıktan Sonra Soru ÇözünEn basit ve en çok bilinen kuraldır. Soru çözün. Konu çalıştıktan sonra soru çözmek konuyu pekiştirmenize ve eksiklerinizi fark etmenize yardımcı olacaktır. Sadece konuları çalışarak, okuyarak bilgileri kalıcı hale getiremezsiniz. Mutlaka soru çözmeli, çözemediğiniz soruları arkadaşlarınıza veya öğretmenlerinize çözdürmelisiniz. Çözebildiğiniz sorular değil önemli olan çözemediğiniz sorular. Ancak çözemediğiniz soruların çözümlerini öğrenir ve daha sonra o soruları çözebilecek duruma gelirseniz aşama kaydetmiş olursunuz.


9. Çalıştığınız Konuları Daha Sonra Tekrar EdinDaha önce ders çalışırken konunun önemli noktalarının altını çizmenizi veya notlar almanızı söylemiştik. Şimdi o aldığınız notları tekrar etme zamanı. Tekrar yaparken yeniden tüm konuyu baştan sonra okumak değil ilk anda aldığınız notları tekrar ederseniz hem daha verimli olacak hemde zaman kazanacaksınız. Tekrar ederek bilgilerinizi daha kalıcı hale getireceksiniz. 


10. Farklı Kaynakları Gözden GeçirinKonuları farklı kaynaklardan kontrol etmek işinize çok yarayabilir. Bazı ayrıntıları bir kaynak alıyor diğer bir kaynak almıyor olabilir. En iyi olabildiğine kaynağı gözden geçirmektir. Bu şekilde olabildiğince konuya hakim olabilirsiniz. Konu hakkında arkadaşlarınıza sorular sormakta konuyu pekiştirmeniz de ve gözden kaçırdığınız noktaları görmenizde yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Etkili Ders Çalışma Teknikleri


Bu yazımızda Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunu işledik. Diğer çalışmaya ile ilgili olarak diğer makalelerimiz ide okuyabilirsiniz.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.