Ders Çalışmak İstemiyorum Diyorsanız Buraya

YKS motivasyon yazısı 1. nasıl mühendislik kazandım

Ders Çalışmak İstemiyorum Diyorsanız BurayaÇalışmaya başlayamıyor, ders çalışmak istemiyor, ders çalışmaya başlayınca uykum geliyor elim telefona gidiyor diyorsanız bunun temelinde motivasyon eksikliği bulunmaktadır.
Eğer sınava yeterince motive olsaydınız ders çalışmaya yönelik isteksizlik olmayacaktı.
Motivasyon yazı dizimizle üniversite adaylarında ki bu motivasyon eksikliğini irdelemeye ve aşmaya çalışacağız.

Üniversite Kazanmayı Ne Kadar İstiyorsunuz


İlk olarak düşünmeniz gereken üniversiteyi kazanmayı ne kadar istediğinizdir. Hayalleriniz ne kadar büyükse, hayallerinizi ne kadar çok istiyorsanız o kadar çok çalışmalısınız. Ders çalışmayı ilk olarak kendi kafanızda hal etmelisiniz. Bir şeyi gerçekten çok istiyorsanız onu elde etmek için çalışırsınız. Hayatın her alanında bu böyledir. Emek sarf etmeden hiç bir şey kazanamayacağımızı iyi biliyoruz.

YKS Sınavlarına Hazırlanan Adaylar Sizi Anlıyoruz


Bu yazıyı yazarken üniversite adaylarının çektiğini çok iyi anlıyorum. Bende aynı yollardan geçtim. Bende çalışmamazlık ettim, okuldan kaçtım, dershaneye gitmedim, etütleri ektim, ödev testlerini sallayarak doldurdum. Okul da ders notlarım felaket dereceydi. Yine de büyük hayaller kuruyordum. Taki denemelere girip çıkmaya başlayana kadar. İlk anlarda yine toparlarım hal ederim desem de yavaş yavaş olayın ciddiyetini kavradım. Önce hayallerimi biraz daha aşağı çektim. İstediğimin bölümün başka üniversitelerinde açılan puanlarına baktım. Sonra biraz daha aşağı sonra biraz daha. Bunun sonu yoktu. Artık kazanmayacağım stresi gelip kapımı çaldı. Geceleri uyuyamıyor, oturup saatlerce oynadığım bilgisayar oyunlarında vicdan azabı çekiyordum. Bu vicdan azabı artık tolere edilemez duruma gelmişti.  Sonunda bu gidişata dur dedim ve derslerime daha sıkı çalışmaya, dersleri aksatmamaya, testlerimi düzgün çözmeye karar verdim. Eğer başkaları başarabiliyorsa neden bende başaramayayım ki dedim. Yeniden büyük hayallerime geri döndün. Bu sefer o büyük hayallere yakışan bir ders çalışma temposu ile. Artık vicdanım rahattı. Denemelerde puanlarım toparlanmaya başladı. Hedefime yaklaşıyordum. Ders çalışma tempom düştükçe oturup yeniden hayallerimi düşünüyordum. Yolda yürürken, otobüste giderken, gece yatarken aklımda olan tek konu kazanmak istediğim bölümdü. Günler böyle gelip geçti. 

Artık sınav vaktiydi, o büyük gün gelip çatmıştı. Sınava girdiğimiz dönemde YGS ve LYS sistemleri uygulanıyordu. Önce YGS sınavı 2-3 ay sonra ise LYS sınavına giriyordu. YGS sınav benim için tam bir hayal kırıklığı idi. YGS'ye girdikten sonra çalışmamın yeterli olmadığını gördüm. YGS sınavından çıktıktan sonra aileme söylediğim tek şey sonra ki sene için hazırlanmaktı. Ertesi gün tekrar YGS'ye çalışmaya başladım. 20 gün böyle gitti. Sonunda bu çileyi bir sene daha çekemem deyip LYS'ye çalışmaya karar verdim. Pes ettiğim ve 20 günlük bir süre kaybettiğim için kendime kızdım. Daha sıkı bir ders çalışma temposu ile LYS'ye hazırlanmaya başladım. Sonunda ilk senem de yani Lise 4 biter bitmez iyi bir üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım.

Önce Kafanızda Kazanmalısınız


Sonuç olarak şunu diyebilirim ki asla ama asla pes etmemek gerekiyor. Çalışmak mutlaka başarıyı beraberinde getirecektir. Hayallerinize ulaşmak için bunu yapmalısınız. Dişinizi sıkmalı kalan günleri en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.
Evet kolay demiyorum. Hiç kolay değil. Yaşamayan kolay der. Bende yaşadım o yüzden sizi anlayan biri olarak yazıyorum. Kazanmak sizin kafanızda bitiyor. İlk olarak orada kazanmalısınız.

Size yardımcı olmak adına nasıl daha verimli ders çalışabileceğinizi ve nasıl sınava daha iyi motive olabileceğinizi araştıracak ve burada paylaşacağız. Yazı dizimizi sınava kadar devam ettireceğiz. 
Biliyoruz ki her insan aynı değil. O yüzden ne kadar yöntem varsa okuyacak, araştıracak sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Vaktinizi daha verimli kullanabilmeniz için sizlere yararlı olabilecek her yazıya sitemizde yer vereceğiz.
İyi çalışmalar.

İlginizi Çekebilir:  Motivasyon Neden Önemli

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.