Sınav Motivasyonu 2
"Kimse başarı merdivenlerini elleri cebince çıkmamıştır."


Ne kadar doğru bir söz değil mi? Emek sarf etmeden başarının elde edilemeyeceğini, bu ideal ve hedefler için mutlaka emek harcanması gerektiğini anlatıyor. Doğrusu emek ve başarı orantısını gösteren, belirten bir çok söz tarih boyunca söylenmiş ve söylenmeye devam ediyor.

Bir kaç örnek vermek gerekirse;

 " İstediğin kadar değil; çalıştığın kadar alırsın."

" Her şeyin değeri zorluğundadır."

"Başarı, kişinin başlangıç noktası ile ulaştığı yer arasında ki farktır."


Sanırım bu kadar örnek söz yeter. Anlatmak istediğimizin emek vermek olduğunu biraz olsun anlatabildiğimize inanıyorum.


Elbette sadece bu sözleri okumak, yorumlamak, anlamak ile olmuyor bu iş. Sınavın stresi, hayatın koşturmacası, kişisel durumlar, insanların bulundukları psikoloji ve ruh hali kısacası bir çok etken giriyor çalışmalarımızın, başarımızın içine. Herkesin şartlarının bir olmadığı kesin. Fakat şartlar ne kadar zor veya rahat olursa olsun iş insanın kendisinde bitiyor. Eğer emek verilip sıkı bir çalışma temposu yakalanır ise başarılmayacak iş yok. Zaten burada söz konusu olan da bizlerin çalışma alışkanlıkları. Ders çalışmayı sevmiyoruz. Yoksa yapamadığımızdan, başaramayacağımızdan değil. Elbette her insanın yetenekleri farklı herkesin doktor, mühendis, öğretmen olması beklenemez. Ama yeteneğimiz neye dönükte, hayalimizde ne var ise ona emek harcamamız gerekiyor. Demek istediğimiz o.

Biraz olsun ders çalışma alışkanlığı edinilebilir ve bir ders çalışma temposu yakalanabilirse mutlaka devamı gelecektir. Sınav için halen önümüzde güzel bir zaman var. Asla geç kalmış sayılmazsınız. Ve yine bir özlü söze yer vermek gerek burada. 
"Zararın neresinden dönülürse kârdır." 
Eğer halen çalışmaya başlamamış veya hedefinizin altında bir tempo da iseniz hemen şimdi bu tempoyu arttırabilir, açıklarınızı kapatabilirsiniz. Sadece kendinize güvenin ve hayallerinizi gerçekleştirmek için çaba sarf edin.

2 yorum:

  1. sınava dönük motivasyon yazıları arttırılmalı. Daha çok yazı istiyoruz.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.