Sınav Motivasyonu 4TYT-YKS Sınav Motivasyonu Serimize devam ediyoruz.


Bu yazımız da üniversite adaylarının karşılaştığı bazı sıkıntılara değinmek istiyoruz.

Ailemizden çevremizden kaynaklanan bazı sıkıntılar bunlar.
Ailelerin her zaman destek olmaya çalıştığı, iyi niyetli yaklaştığı gerçekliğini inkar etmiyoruz fakat bir noktada sanıyoruz bu destek olma çabası farklı bir noktaya gidiyor.
Nedir bu?

Karşılaştırma.
Komşunun çocuğu şöyle yapmış, amcanın çocuğu şöyle iyi, teyzenin oğlu daha başarılı, halanın kızı yine yüksek puanlar almış vesaire liste böyle uzayıp gidebilir. Sonuç olarak demek istediğimiz, anlatmak istediğimiz ailelerin kendi çocuklarını başka çocuklar ile kıyaslaması, bu kıyas ile çocuğunu motive edip sınavlara daha iyi hazırlayacağını düşünmesi. Bunun ne kadar yanlış ve hatalı bir davranış olduğunu bilmeden ısrarla vazgeçmeden bu davranışa devam etmeleri. Çocuklarının psikolojilerini nasıl bu durum karşısında hırpalandığını, ezildiğini, kendisini kötü hissettiğini bilmemeleri. En temelde insanı insanla kıyas etmek, karşılaştırmak kötü iken, ergenlik döneminde kişilikleri yeni yeni oturmaya başlayan gençleri, kendi çocuklarını bu kıyas mukayese ile bunalıma sokmaları. Zaten zor olan sınav sürecini daha da zorlu bir hale sokarak çocuğu kendi içerisinde ezilen, mahcup duruma sokan, sınav kaygısını arttıran zorlu bir ruh haline sokmaları.

Ailesi tarafından destek görmesi gereken çocuk, karşılaştırmaya tabi tutuluyor. Oysa ailesinin yapabilirsin, biz sana inanıyoruz diyerek destek olması gereken yerde. Ailesi tarafından destek görmeyen, sürekli eleştirilen, azarlanan bir çocuk nasıl başarılı olabilir. Kendisine güveni olmayan bir çocuk nasıl bir birey olarak adım atabilir. Sınavlar elbette önemli. Fakat hayat karşısında bir önemi olmayan sınavlar da dahi çocuklarımıza böyle yaklaşırken, çocuklarımızın hayat karşısında nasıl bir yol izleyeceğini düşünüyorsunuz. Kağıt üzerinde 5 şık arasında yapacağı tercihler için demediğimiz lafı bırakmıyoruz ve onlarca seçeneği ve zorluğu olan hayat karşısında çocuklarımızın başarılı olmasını bekliyoruz. Sınavların telafisiz  her zaman vardır. Ya hayatın?Çocuklarımıza güvenelim, destek olalım, onları başkaları ile karşılaştırmayalım. Her anne baba çocuğunu sadece çocuğu olduğu için sevdiğini söyler. Her hangi bir makam, mevki, maddi bir kaşılık beklemeden. Evet buna inanıyoruz. Annelik babalık doğasında iç güdüsünde bu var. Fakat neden bunu göstermiyoruz. Çocuklarımız ailelerinin sadece kendilerinin başarılı olduklarında, olacaklarında seveceklerini veya sevdiklerini söylüyorlar. Ne acı değil mi? Kağıt üzerinde ki bir başarının sevgiyi belirlediği düşüncesi. Biz burada sınav başarısının hayatına katacaklarını, geleceğini belirlemede ki rolünü ret etmiyoruz. Fakat bunun doğru yol ve yöntemler ile hayata geçirilmesini savunuyoruz. Çocuğumuza destek olarak, ona inanarak olacağını söylemeye çalışıyoruz. Çocuk için ailesinin ona inanması, destek olması gerçekten büyük bir öneme sahip. Eğer gerçekten bunu belli eder ve çocuğumuzun her zaman yanında olduğumuzu hissettirebilirler inanın çocuklarımız daha başarılı olacaktır. Her şey ailede başlıyor. Çocuğunuzu geleceğe doğru bir şekilde hazırlamak istiyorsanız; çocuğunuzun psikolojisine doğru şekilde yaklaşmalısınız.

Sonuca gelirsek. TYT ve YKS sınavları çocukların geleceğin de önemli bir dönemeç. Bu inkar edilemez. Fakat zorlamalarla bunun olmayacağı da aşikar. Doğru yol ve yöntemler ile hayatın bu dönemecini en az zararla ve en büyük kazançla atlatmak mümkün. Geleceğini belirleyecek çocuğun yeteneklerine uygun güzel bir üniversite ve bölüm kazanmak hiç zor değil. Yeter ki isteyelim ve inanalım. Kitaplar, testler, dersler ne kadar önemli ise; motivasyon, stres ile mücadele de o kadar önemli. Her şey kafa da zihinde insanda bitiyor. Önce kafa da kazanmak gerek. Eğer kendi içimizde, kafamızda kazanırsak, kağıt üzerinde kazanmak hiç zor olmayacaktır.

4 yorum:

 1. Motivasyon hakkın da güzel yazı. Teşekküler.

  YanıtlaSil
 2. Harika. Motivasyon konusun da güzel bir yazı dizisi

  YanıtlaSil
 3. Ailelerin mutlaka okuması gereken bir yazı. Tyt ve yks ye hazırlanan çocuklara nasıl yaklaşılmalı güzel noktalar var.

  YanıtlaSil
 4. Harika bir motivasyon yazısı.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.