Sınav Motivasyonu 5


Planlı Çalışma Başarının Anahtarıdır


Merhaba arkadaşlar bugün ki konumuz etkili ders çalışmak adına motivasyon konuşması. 
Hepimiz ödevler ve sınavlarla dolu bu zorlu yolculuğa daha beş altı yaşında adım atarız. Kreşler, anasınıfları, ilkokul, ortaokul, lise ve herkesin hayallerini süsleyen üniversite. Bu zorlu yolculuğun duraklarıdır bunlar. Bunlara vereceğimiz kararlar sayesinde hayatımız şekilleniyor. Adeta bir dönüm noktasıdır hayatımızda. Bu kararları olabildiğince doğru vermek çok önemlidir. Hepimiz en iyisini isteriz hayatımızda istediğimiz şeyin önemi yoktur aslında. Sadece istediğimizin en iyisini olmasını isteriz bu her şey için geçerlidir. Okul bazında da bu böyledir. Ne yazık ki gitmek istediğimiz okullara sınavla girmek zorundayız. Ve bu sınavlara elimizden geldiğince iyi hazırlanmalıyız. Bunun içinde etkili bir ders çalışmak gerekiyor. Çok çalışmak değil etkili çalışmamız bize yardımcı olacaktır. Günde düzenli ve programlı çalışacağımız üç dört saat, düzensiz çalışacağımız sekiz-dokuz saatten daha etkilidir. Her ne iş yaparsak yapalım plan program çok önemlidir. Plan ve program olursa insanın her şeye vakti olabilir. Düzensiz çalışırsak bilgilerimizin kalıcılığı da azalır. Şimdi plan program basamaklarını gözden geçirelim:

*Öncelikle karar vermemiz gerekir. Yapacaklarımızın sonucunda olacakları bilmeliyiz. Kendimize hedef belirlemeliyiz. Bu hedef okul olabilir meslek olabilir şehir olabilir. Bu belirlediğimiz şey bizi yolumuzda daha da kararlı hale getirmelidir.

*Kararımızı verdikten sonra masamızın başına geçip elimize bir kâğıt birde kalem almalıyız. Ve kendimize bir program hazırlanmalıyız. Bu programı hazırlamadan önce kendimizi tanımalıyız. Yani daha önceden günde altı saat çalışmamış isek programımıza o kadar fazla ders saati eklememeliyiz çalışabileceğimiz kadar yazmalıyız.

*Çalışma saatimizi belirledikten sonra hangi dersleri çalışacağımızı belirlemeliyiz.
*Konu bazında yazmamamız daha iyidir tahmin ettiğimiz sürede bitmezse konu programda aksama olabilir. O yüzden ders olarak yazmak daha avantajlıdır.

*Programımızı hazırladıktan sonra sıra çalışacağımız odayı düzenlemeye geliyor. Çalışacağımız odada mümkün olduğunca teknolojik alet olamaması bizim yararımızadır. Ve tabi ki yattığımız odada çalışmamalıyız. Çünkü sürekli uykumuz gelebilir ve uyumak isteriz.Başarmak sizin eliniz de. Doğru program ve düzen ile sizde başarabilirsiniz.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.