Sınav Motivasyonunu Arttırmaya Yönelik Teknikler • Sınavın hemen öncesinde öncesinde ve sınav sırasında moralinizi yüksek tutmak için, sınavdan çıkarken her şeyin güzel gittiğini deneyimlediğiniz bir imgeleme yapabilirsiniz. Bu imgeyi oldukça ayrıntılı, gerçekçi ve tüm duyu organlarınızı kullanıp hissederek yaparsanız, o düzeyde etkisi yüksek olacaktır.
 • Moralinizi yüksek tutmak için önceki başarılarınızı hatırlayın. Daha önce neler başardığınızı gözünüzde canlandırın ve o başarıyı elde ettiğiniz anı ayrıntılı şekilde aklınıza getirin.
 • Sınava kadar elinizden geleni yaptığınızı ve artık sadece sınava girerek elinizdekileri en iyi şekilde kullanmanın zamanı geldiğini kendinize hatırlatın. Bu düşüncenizi kısa bir şekilde yazarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
 • Kendinize moral verecek sözlerle telkinlerde bulunun. Motive edici müzikler dinleyin. Pozitif insanlarla birlikte olun, moral verecek aktivitelerle uğraşın ve keyif aldığınız hobilerinize zaman ayırın. Kısacası kendinizi mutluluk açısından “karantina” altına alın.
 • Sınav öncesi, en sevdiğiniz yemekleri yiyin, size moral veren (fakat aşırı enerji ve rahatlama vermeyen) sıvılar tüketin. Ayrıca, sınavda en rahat ve size moral veren en beğendiğiniz elbisenizi giymeye çalışın. Size moral veren ve uğur getirdiğine inandığınız takıları takın, mümkünse yanınıza alın.
 • Gireceğiniz sınavdan başarılı olmanız durumunda elde edeceğiniz güzel şeyleri aklınıza getirin ve mümkünse bunları bir kağıda listeleyin. Olabildiğince çok neden bulmaya çalışın. Ayrıca, eğer yapmak isterseniz, başarısız olmanız durumunda neler kaybedeceğinizi düşünün, bunları da listeleyin.
 • Son olarak, şunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sınavlar hiçbir şeyin sonu değil, ancak pek çok şeyin başlangıcı olabilir. Başarısızlık diye bir şey yoktur ve her şey birer öğrenme deneyimidir. Henry Ford’un dediği gibi, “başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” Sınava giren herkese gönülden başarılar dileriz.


“Başarı, deneyen ve denemeye devam edenler tarafından gerçekleştirilir ve sürdürülür.” 

W. Clement Stone
Büyük hayalleri sıkı çalışmayı gerektirir. Büyük hayalleriniz varsa asla pes etmeyin, sıkı çalışın mutlaka başarıyı yakalayacaksınız.

Kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.

2 yorum:

 1. Buna ihtiyacim vardi ya cok guzel yazmis. Her site ayri bisi soyluyor bu bilgiler beni aydinlatti cok tesekkur ederim..

  YanıtlaSil
 2. Tyt ve yks ye calışmak çok stresli. Stres ile baş edebilmek önemli.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.