Sınav Stresi İle Baş Etme Yöntemleri

sınav stresi baş etme yolları

Sınav Stresi İle Baş Etme Yöntemleri


“Yalnızca iki korkuyla doğdunuz; düşme korkusu ve ses korkusu. Diğerlerinin hepsi sonradan edinilmiştir. Onlardan kurtulun.” 

Joseph Murphy


 • İlk olarak, stresle baş etmede “fiziksel teknikler” üzerinde durulabilir. Öncelikle, stres yaratan sosyal veya fiziksel çevreden bir süre de olsa uzaklaşmak gerekir. Kişi stres altında kaldığı çevreden eğer uzaklaşabiliyorsa bir an önce oradan ayrılmalı, yapabiliyorsa temiz, ferah ve geniş bir alanda nefes kürü yapmalıdır.
 • İkincisi, derin bir nefes alıp verme çalışması yapmak stresinizi azaltabilir. Bunun için diyaframınızı kullanarak 10 defa derin nefes alıp verin. (Nefesi, 2 birim zamanda alın, 4 birim zaman tutun, 2 birim zamanda verin).
 • Kendinizi, parmak uçlarınızdan başlayıp başınıza kadar teker teker her bir kısmınızdaki kasları bir sıkıp bir gevşetin. Bunu yaparken zihninizde mavi bir ışığın vücudunuza yayıldığını canlandırabilir ve kendinize “gittikçe rahatlıyorum ve gevşiyorum” dyerek telkin verebilirsiniz.
 • Çoğu zaman kişi sözleriyle kendisinde kaygı ve stres yaratmaktadır. Kullandığınız dile dikkat edin. Ağzınızdan olumsuz ve kaygı verici kelimeler çıkmamasına özen gösterin. Kullandığınız cümleler olumlu, rahatlatıcı kelimelerden oluşsun. (Örneğin sorun yok, her şey güzel olacak…)
 • Yukarıdaki tekniklerin yanı sıra stresle baş etmede “zihinsel teknikler”i de uygulayabilirsiniz. Yaratıcı imgeleme yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Kendinizi gelecekte sınava girerken, sınav sırasında ve sınav çıkışında gözünüzün önüne getirin. Kendinizi bu hayal içinde görürken moralli, mutlu ve rahatlamış olarak canlandırın. Bunu tüm duyu organlarınızı kullanarak hissedin.
 • Kötümser düşüncelerinizin farkına varın ve “İPTAL” ediyorum diyerek bunları olumluya çevirin. Görüntü veya ses halinde aklınıza gelen olumsuzluklara seslice “DUR!” deyip dikkatinizi dağıtın, odağınızı başka bir şeye yöneltin ve ona kadar sayın.
 • Aklınıza gelen olumsuz şeyleri kağıda yazın ve sonra da yırtıp atın. Bunu birkaç defa yaptığınızda bir daha aklınıza gelmediğini göreceksiniz.
 • Olumsuz bir düşünceye karşı çıkın ve bu düşüncenin yanlış olduğunu kendinize gösterin. Kendinize “bu düşüncenin lehindeki ve aleyhindeki kanıtlar nelerdir?” diye sorun. Karşı çıkmada en etkili tekniklerden biri, olumsuz açıklamalarınızdaki çarpıklıkları gösteren kanıtları aramaktır. Çoğu zaman zaten gerçek sizin tarafınızda olacaktır.
 • Sınav öncesinde veya süresince aklınıza eğer olumsuz şeyler gelirse kendinize “şu anda bunu düşünmemin bir yararı var mı” diye sorun.
 • Son olarak, zihninizi rahatlatacak ve sınav stresini azaltacak müzikler dinleyebilirsiniz.



“Cesaret, baskı altındaki zarafettir.”

 Ernest Hemingway

4 yorum:

 1. Yararlı bilgiler içeriyor.

  YanıtlaSil
 2. Cok begendim.. kimse bakmamis yeni oldugu icin heralde
  Ben tavsiye ediyorum.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler. Tyt ve yks sınav stresi hakkında daha çok yazı bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkürler. Buna ihtiyacım vardı.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.