TYT-YKS Sınav Sistemi HakkındaTYT-YKS Nasıl Olacak? Kaç Soru Sorulacak? Kaç Dakika Olacak?

Yeni Sisteminin Artıları ve Eksileri Nelerdir?


Merhaba arkadaşlar yine yeni bir sınav sistemiyle karşı karşıyayız. Bu sistem ilk defa uygulanacağından ülkemizde başarı yönünden ne gibi sonuçlar doğurur bilmiyoruz. Değişime karşı insanın doğasında bir tepki olduğu için bu değişiklikten sonra da itirazlar oldu. Elbette değişime ve yani sınav sistemine dönük yoğun itirazlar oldu fakat bu sonucu değiştirmedi.

Öncelik olarak yeni sınav sistemimiz hakkında biraz bilgi verelim. Taslak olarak eski sınav sistemimize(YGS-LYS) benzeyen yeni sınav sistemimiz iki oturumdan oluşmaktadır.
 İlk oturumu 23 Haziran 2018 Cumartesi Günü yapılması planlanana TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT) ve ertesi günü yani 24 Haziran 2018 Pazar Günü sınavın ikinci oturumu YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI(YKS)’dır. Adaylar ilk oturumda Türkçe testi ve Matematik testine tabi tutulacaklardır. Kırk soruluk Türkçe testine ek olarak yirmi Sosyal Bilimler sorusu Matematik testine ek olarak da yirmi Fen Bilimleri sorusu eklenmiştir. Sınav süresi olarak da 135 Dakika belirlenmiştir. Bu iki test tek kitapçık halinde verilmesi öngörülüyor.

İkinci oturumda ise adayların puanları önceden on sekiz puan türünden hesaplanırken bu sefer bütün branşların puanları ayrı ayrı hesaplanacaktır. Bir puan türünün diğer bir puan türüne etkisi olmayacak gibi görünüyor. İkinci oturumda adaylara tek kitapçık altında(40 İleri Düzey Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Sosyal Bilimler, 40 Türk Dili ve Edebiyatı) toplamda 160 soru olan kitapçık olması bekleniyor. Adaylara sınav süresi olarak 180 dakika yani 3 saat verilecektir. Böylelikle isteyen istediği branşın sorularını çözebilecektir.

Benim kişisel görüşüm her sistemin eksileri artıları olduğu gibi bu sisteminde artıları ve eksileri var. Bizler bu sistemin eksi taraflarını artıya dönüştürmemiz gerekli kendi adımıza. İlk sınav için hızımız ve ikinci sınav içinde bilgimiz olması gerekiyor. Bunun için Türkçe ’ye çok önem vermeliyiz. Türkçe sorularını tek bir sefer okuyup doğru şıkkı işaretlersek herkesten farklı olarak artı bir zamana kavuşmuş oluruz bu da daha fazla soru görmemize fayda sağlar. Ben adayların birbirlerine çok soru çözmekle değil çok soru görüp doğru çözmekle fark atacaklarını düşünüyorum.

İkinci oturumda ise ne kadar bilgimiz olursa o kadar fazla doğru soru yapabiliriz. Herkes söyler klişedir ama çok doğru bir sözdür bilmediğini boş bırakmak. Çözemiyorsanız vakit kaybetmeyin aklınız soruda kalırsa diğer bildiklerinizi uygulama şansınız azalıyor. Onun için yapamadığınızı geçerek olabildiğince çok soru görmelisiniz. Benim düşüncem ilk oturumu nasıl kapatırsanız ikinci oturuma öyle başlarsınız. Bu yüzden olabildiğince sakin olun ve çok soru görün. Rakiplerinizin önüne geçirecek olan budur. Sistemi aleyhinizden lehinize çevirin.


Yenilikler yeni şanslar doğurur. TYT-YKS Sınav Sistemin ilk defa uygulanacak olması sınava girecek her aday için bir şanstır. Bu şansı iyi kullanmak adayların elinde. Sınav sistemini iyi kavrayıp, düzenli çalışarak hayallerinizi gerçekleştirmek zor değil.

2 yorum:

  1. Önemli bir konu. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Kim yazmışsa ellerine sağlık çok başarılı bir yazı devamını merakla bekliyorum ~ leo

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.