Başarı Sıralaması Nedir?

tyt yks başarı sıralaması


TYT ve YKS Sınavlarında Başarı Sıralaması Neyi İfade Ediyor?Üniversite adaylarının Sıkça Sorduğu Soruları (SSS) cevaplamaya devam ediyoruz.
Üniversiteye giriş sınavına daha önce girmiş adayların veya daha önce OKS, TEOG gibi sınav tecrübesi olan ve bu sınav sistemlerini hatırlayan adayların bildiği üzere sınavlarda puan sisteminin yanında bir de başarı sıralaması bulunmakta. Bu başarı sıralamaları sınava giren tüm adayların aldıkları puanlara göre sınava giren adaylar arasında kaçıncı olduklarını göstermekte. Her sene sınava giren aday sayısının arttığı ve bu sayının 1,5-2 milyona dayandığını düşünürsek başarı sıralamasının  ne kadar önemli olduğu anlayabiliriz.
Adaylar üniversite tercihlerini yaparken puanlarının yanı sıra bu başarı sıralamalarına da dikkat etmek zorundalar. Geçmiş senelere göre puan ve başarı sırasının değiştiğini görebilirler. Örneğin bu sene 300 puan ile öğrencinin bulunduğu başarı sırası ile bu sene 300 puan alan bir öğrencinin başarı sırası farklı olabilir. Sınavın görece kolaylık ve zorluğuna göre bu başarı sıralaması değişmekte. Puanların yanıltıcı olduğu noktalarda öğrencilerin gerçek başarılarını gösteren de başarı sıralamaları olmakta. Daha yüksek puanlar alarak başarı sıralamasında daha gerilerde olabileceğiniz gibi daha düşük puanlarla geçmiş senelere göre başarı sıralamasın da daha önlerde olabilirsiniz.
Tercih yaparken mutlaka üniversitelerin geçmiş yıllarda aldıkları başarı sıralamalarına da dikkat edin. Tercih rehberinde geçmiş yıllarda o bölümleri hangi başarı sıralarında öğrencilerin tercih ettiğine dikkat etmeniz sizler için yararlı olacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.