Etkili Ders Çalışma Teknikleri

tyt ayt yks etkili ders çalışma

Etkili Ders Çalışma Teknikleri


Sınav maratonun ortalarında bulunduğumuz şu zamanlarda TYT ve YKS sınava girecek adayların en çok aradığı konulardan bir kaçı da etkili ders çalışma teknikleri, etkili ders çalışma programı, etkili ders çalışma saatleri, daha etkili ders çalışma teknikleri ve buna benzer etkili ders çalışma üzerine konular olmakta. Sınav sitesi olarak bizlerde bu yazımızda etkili ders çalışma üzerine bir kaç konuya değinmek istedik.
Elbette her öğrenci için değişen bir durum bu. Bazı öğrenciler dinleyerek, bazıları görerek bazıları ise okuyarak daha etkili bir çalışma gerçekleştirebiliyor. O yüzden her kes için kesin şöyle etkili ders çalışma olur böyle daha etkili bir çalışma olur demek yanlış. Fakat biz bu yazımızda bir kaç etkili ders çalışma metoduna değinecek, öğrencilerin kendileri için en uygun çalışma metodunu görmelerine yardımcı olmaya çalışacağız. Haydi başlayalım.

Konsantre Olun


Konsantre olmak çok önemli. Derse konsantre olmalısınız. Hayatta her alan bu böyledir. O an ne iş yapıyorsa o işe konsantre olun. Ders ise ders, dinlenme ise dinlenme. Hangi dersi çalışıyor iseniz o derse konsantre olmak için kendinize telkinde bulunun. Örneğin o an kimya dersi çalışıyor iseniz şuan kimya çalışıyorum ve kimya dersini en iyi şekilde öğreneceğim değin. O an diğer dersleri kafanızdan atın ve düşünmeyin. 

Dersi Derste Öğren

Bu konu da hemen hepimiz hata yapıyoruz. Ders esnasında başka işlerle uğraşıyor, dersi dinlemiyor ne de olsa sonra çalışırım, evde bu konuya bakarım diyoruz. Fakat yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki dersi derste öğrenmek, dersi en iyi şekilde anlamak için en etkili yöntem. Dersi iyi dinleyin, hoca ile göz teması kurun, derse aktif olarak derse katılmaya ve soruları çözmeye çalışın.

Kısa Notlar Tutun

Ders esnasında ve ders çalışırken kısa notlar tutmaya çalışın. Not çıkartırken direk kopyala yapıştır yapmayın. Konu da önemli gördüğünüz noktaları ve ders esnasında hocanızın üzerinde durduğu noktaları not edin. Bu notlar daha sonra ders tekrarlarında ve soru çözerken takıldığınız yerlerde size çok yardımcı olacaktır.

Tekrar Yap

Derste tuttuğunuz notları dersten sonra tekrar edin. Ders tekrarlarına dersten hemen sonra yapmamaya dikkat edin. Biraz ara verip, yemek yeyip dinlendikten sonra ders tekrarınızı yapın. Derste ve ders çalışırken aldığınız kısa notlar üzerinden tekrar yaparsanız hem ders tekrarlarınız daha kısa bir zaman alacak hem de daha etkili olacaktır. Tekrarlarınızı ertesi gün, hafta bitiminde ve ay bitiminde gibi belli periyotlarda yapmaya devam ederseniz öğrendikleriniz iyice yerleşecek ve bir daha unutmanız çok zor olacaktır.

Zamanı Verimli Kullan

Ders çalışma programlarını, konu çalışma ve soru çözme saatlerini iyi planlamalısın. Tam olarak kast ettiğimiz dakikasında şunu çalışacaksın, dakikasında şu soruyu çözeceksin değil elbet. Bu şekilde bir program öğrenciyi çok bunaltacağı kanaatindeyiz. Fakat günlük öğreneceğiniz ve çözeceğiniz soru sayısı hedefiniz olmalı. Koyduğunuz bu hedefleri gerçekleştirmek için çaba sarf etmelisiniz. Eğer özenli ve gerçekçi bir program oluşturursanız sınava kadar tüm konuları bitirir, yeterince soru çözebilirsiniz.

Yardım Alın

Ders çalışırken ve soru çözerken mutlaka anlayamadığınız konular ve çözemediğiniz sorular olacaktır. Bu konu ve soruları not alıp mutlaka arkadaşlarınıza ve hocalarınıza sorun. Çözebildiğiniz sorular zaten çepte. Önemli olan artık çözemediğiniz soruların çözümlerini öğrenmek ve her gün üzerine koyarak ilerlemektir. Her gün bir soru çözüm yöntemini öğrenmek, yeni bir soruyu daha çözebilmek bile güzel bir başarıdır. Bu mesafe kat ettiğinizin işaretidir.

Motive Olun

Kendiniz motive etmeyi bilin. Moraliniz bozuldukça motivasyon yazıları okuyun. Hayallerinizi düşünün ve yeniden azimle derslerinizin başına dönün. Unutmayın ki bugün dişinizi sıkarsanız yarın bu emeklerinizin karşılığını alacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Çalıştığım Konuları Çabuk Unutuyorum Diyenler İçin Çözüm

2 yorum:

  1. Tyt ve yks için ders çalışma teknikleri. Harika. Uyarlanabilir. Güzel ders çalışma tavsiyeleri. Bende ders çalışma programı yapacağım.

    YanıtlaSil
  2. Ben ders calisirken aklima pikacu gibi sacma seyler geliyor. Sizce nasil kurtulabilirim bu dusuncelerden

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.