Motivasyon Neden Önemli

tyt yks motivasyon

Neden Motivasyona İhtiyaç Duyarız?Motivasyonun önemini az çok biliriz. Ya duymuşuzdur yada bizzat etkisini kendimizde görmüşüzdür. Günlük yaptığımız işlerden kurduğumuz hayallere, okul hayatımızdan iş yaşamına her anımızda motivasyon yer almakta. En zor anlarımızda, yorulduğumuzda, düştüğümüzde pes etmeye en yakın zamanda yetişir imdadımıza motivasyon. Motive ederiz kendimizi, yakınlarımızı, arkadaşlarımızı motive ederiz ki tekrar kalksın mücadele etsin, pes etmesin. Basite indirmemek gerek motivasyonu. En zor işler en iyi motivasyonlarla başarılabilir. En beklenmedik işler yapılabilir. Yeter ki doğru motivasyon sağlansın. Yapılacak işin başarılacağına inanılsın. İnanç başarı için en belirleyici özelliklerin başında gelir. Başarıya inanılmıyorsa başarmak bir mucizedir. Motive olmak, inanmak ve sıkı çalışmak gerek. Bu üç kural bir araya geldiğin de başarı bizim olacaktır.

tyt yks motivasyonu 2

Başarı ve motivasyondan bahsederken elbette sınava hazırlanan arkadaşlarımızı unutmuyoruz. Zorlu bir maratona giren TYT ve YKS öğrencileri milyonlarca adayın gireceği bir sınava hazırlanıyorlar. Ve bu süreç hem fiziksel hemde zihinsel anlamda öğrencileri oldukça yoruyor. Okul, kurs, ödevler, testler ve diğer sıkıntılar. Hepsinin bir arada yaşandığı bu dönem öğrencilerin yoğun stres altında olmasına sebep oluyor. Bir de bu süreç içerisinde kurulan hayallere uygun deneme puanları alınamayınca moral bozukluğu ve motivasyonda düşme gerçekleşiyor. Başarıya inancın kırıldığı, çalışma azminin azaldığı bu dönemlerde öğrencileri motive etmek yeniden başaracaklarına inandırmak büyük önem taşıyor. Başaracağına inanmayan öğrenci ders çalışma temposunu azaltacak belki de ders çalışmayı bırakacaktır. Böyle dönemlerde öğrencinin başaracağına, üniversiteyi kazanacağına, istediği bölüme gideceğine inandığımız söylemek, güvenimizi belirtmek ve çalışırsa yapamayacağı hiç bir şeyin olmadığın söylemek oldukça önemli. Öğrenci gerekli motivasyonu sağlarsa derslere ilgili artacak, konsantrasyonunu yükseltecek ve durum mutlaka ders başarısında kendisini gösterecektir.

tyt yks motivasyon 3

Başarısızlığın geçici olduğunu, her şeyin kendi elimizde olduğu mutlaka öğrencilere özellikle TYT ve YKS sınavına girecek üniversite adaylarına hatırlatılmalı. Denemelerde düşük puan almak dünyanın sonu değil. Yeter ki isteyelim ve isteklerimiz için çalışmayı bilelim. Hayaller, motivasyon ve çalışma bir araya gelince yapamayacağımız bir şey yok.

4 yorum:

 1. Güzel bir motivasyon yazısı olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Motivasyon ile ilgili harika yazılar içeriyor bu site. Seviyorum bu siteyi.

  YanıtlaSil
 3. Güzel yazı. Motivasyon konusunda başarılı bir site.

  YanıtlaSil
 4. Bu site tam bir motivasyon madeni. Sınav motivasyon yazıları mükemmel. Her gün mutlaka okuyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.