Puan ve Başarı Sırası Arasında ki Fark Nedir

tyt yks başarı sıralaması

Puan mı? Başarı sırası mı?


TYT ve YKS sınavına girecek üniversite adaylarının kafalarında ki soru işaretlerini gidermeye devam ediyoruz. Bugün ki konu başlığımız Puan ve Başarı sıralaması arasında ki fark.
Bilindiği üzere sınav sonuçları açıklandıktan sonra puanların yanında bir de başarı sıralamanız yazar. Tıpkı girdiğiniz denemelerde aldığınız puanların yanı sıra okulda, kursta ilinizde ve Türkiye de kaçıncı olduğunuz yazdığı gibi.
Başarı sıralaması o yıl sınava giren öğrenciler arasında kaçıncı olduğunu gösterir. Örneğin şöyle düşünelim. Sınavda alınabilecek en yüksek puan 500 puan. Yani buna göre sınav birincisi 500 puan almalı. Mantık olarak düşünüldüğünde. Fakat sınavın zorluğu, o yıl sınava giren öğrencilerin başarı düzeyi vs. bu sıralamayı etkiliyor. Yani 450 puan alan biriside sınav birincisi olabilir. Bu tamamen o yıl ki sınav ve sınava giren öğrencilerin düzeyine bağlı. Tercih konusunda ise örneğin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 480 puan ile öğrenci alıyor. Fakat bu yıl 490-500 puan alan öğrenci sayısı fazla. Bu durumda başarı sırası devreye giriyor. Başarı sıralamasında önde olan ve Fakülteyi tercih eden ilk 100 öğrenciyi Fakülteye kabul edecek demektir. Bu terci anlamda puanların daha düşük geldiği bir senaryoda da geçerli. Eğer puanlar önceki seneye göre düşük ise başarı sıralamasında daha yukarı çıkıyor. Bu da demek oluyor ki tercih kılavuzunu incelerken puanların yanı sıra başarı sıralamalarına bakmakta oldukça önemli. Tercih kılavuzunu incelerken tercih etmek istediğiniz bölümün önceki yıl ki puan ve başarı sırası ile kendi puan ve başarı sıralamanızı dikkatle inceleyin.

2 yorum:

  1. Başarı sırası oldukça önemli. Ben tercih yaparsam önce ona bakmayı düşünüyorum.

    YanıtlaSil
  2. Başarı sırası elbette önemli. Ben yks sonuçları açıklandığında ilk olarak başarı sırasına bakmayı düşünüyorum. Benim için sıralamada birinci öncelik başarı sıralamasıdır vesselam

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.