Senin Birincilerden Neyin Eksik

tyt yks motivasyon

Senin Sınav Birincilerinden Neyin Eksik?


Her sene sınavlardan sonra mutlaka sınav birincileri ile ilgili bir çok haber çıkar. Şuradan birinci oldu, zor şartlarda okudu, çok çalıştı vs. Başarı hikayelerini okur, ibretle bakar imreniriz birincilere. Bazılarımızın hayalleridir bazılarımızınsa hayallerinde dahi yoktur bu birincilikler. Peki ama neden hayallerimizi gerçekleştirmiyoruz yada hayal dahi etmeye korkuyoruz. Oysa birinciler de bizim ki etten kemikten insan. Neden bizler değil de onlar birinci oluyor?
Hayır doğuştan kodlanmıyor DNA larına bu birincilikler. Başarısızlıklar da öyle elbet. Herkes kendisi yazıyor başarı başarısızlık hikayelerini. Yeterli azim ve çalışma ile elbet bizde başarılı olabiliriz. Yeter ki isteyelim, çalışalım ve pes etmeyelim. Parola gayet basit. Azim ve çalışma.

Önce kendimize bir çeki düzen verelim ve özeleştirel yaklaşalım. Ne kadar istiyoruz kurduğumuz hayalleri. Hayallerimizde ki büyük üniversiteleri, iyi bölümleri, sınav derecelerini. Eğer vicdanımız rahatsa o zaman sorun yok. Ama yok kurulan hayaller ile yapılan çalışma arasında bir orantısızlık varsa demek ki kurduğumuz hayalleri o kadar istemiyoruz, o kadar da samimi değiliz.

sakin ol ve çalışmaya devam et


Unutmayalım ki halen sınava uzun bir süre var. Asla geç kalmış sayılmayız. Eğer çalışmamız yetersizse ve girdiğimiz denemelerde aldığımız puanlar hedeflerimize uzaksa sakin olmalı ve çalışma programımızı yeniden düzeltmeliyiz. Sınav gününe kadar bir şeyleri değiştirmek için zamanınız var. Daha çok çalışarak, daha çok test çözerek netlerimizi ve puanlarımızı düzeltebiliriz. Sadece isteyin. Siz istedikten sonra her konu çözüme kavuşacaktır. Bir günde arttıramıyorsanız çalışma saatlerinizi veya çözdüğünüz testleri bunu zamana yayarak, yavaş yavaş arttırarak yapmalıyız. Tabi ki bu süreyi abartmadan.

Şimdi hayal edin, hedefleriniz belirleyin ve çalışamaya başlayın.

3 yorum:

 1. Azim ve kararlılık

  YanıtlaSil
 2. Sınav maratoncusu30 Ocak 2019 22:56

  harika bir sınav motivasyon yazısı. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Çalışmaya devam. Pes etmek yok
  Yks de bizde başarılı olabiliriz. Motivasyon önemli

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.