Şimdi Telefonları Bırakma ZamanıGelecek Hayallerin İçin Şimdi Telefonu Bırakma ZamanıTYT ve YKS sınav stresinin iyice arttığı bir dönemdeyiz. Ne başta ne son da şimdi tam ortasındayız sınav sürecinin. Sınav baskısı ve stresi biliyoruz ki doruklarda. Aynı zamanda ders çalışma temposunun da iyiden iyiye arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Sınava girecek adaylar konu eksiklerini kapatmanın, daha çok soru çözmenin telaşı içerisinde. Fakat biliyoruz ki hala sınav atmosferine tam anlamı ile girememiş bir çok arkadaşımız var. Doğrusu onları bu konuda suçlayamıyoruz da. Sınav stresi ve atmosferinin çok farklı bir duygu olduğunun bilincindeyiz. Ancak bunun en büyük etkenlerinden biri sağlık ve ailesel sorunların bir tarafa ayırırsak cep telefonu, tablet ve bilgisayar olmakta. Ders çalışırken, ders esnasında, test çözerken vs. Her zaman her anımız da cep telefonlarımız elimiz de. Teknolojinin geldiği noktayı elbette inkar etmiyoruz. Cep telefonları hayatımızın ayrılmaz birer parçası haline geldi. Fakat sosyal medya hesaplarımıza girmek, İnternet sitelerinde gezinmek veya oyun oynamak dikkatimizi ciddi şekilde dağıtmakta. Hal böyle iken sınava hazırlanmak, test çözmek, konu çalışmak imkansız hale gelmekte.

Sınava çalışan arkadaşlarımızın ders esnalarında, ders çalışırken veya test çözerken cep telefonlarını kapatmalarını, telefonu uçak moduna almayı veya hiç olmuyorsa sessize alıp telefonu ilk bakışta göremeyeceğimiz yerlere koymalarını öneriyoruz. Ders esnasında cep telefonunuzun masanızda değil de çantanız da veya cebinizde olması sizin için büyük yarar sağlayacaktır. Her an telefona bakmak, yanıp sönen bildirim ışıklarına takılmak elinizi telefonunuza atmanıza neden olacaktır. Yapmam, bakmak deseniz de zor. Merakınız iradenize üstün gelecektir. Ya da bizim tahminimiz öyle diyelim. Evde ders çalışırken telefonunuz ilk bakışta göremeyeceğiniz bir yere koymalısınız. Ve mutlaka ya kapatın ya da sessize alın. Telefonu görüp, gelen bildirim seslerini duyarsanız konsantrasyonunuz bozulacak ve derse odaklanamayacaksınız. Ders çalışamaya ara verdiğiniz de cep telefonunuza bakar, sosyal medya hesaplarınızda gezinirsiniz. Fakat ders çalışırken bunu yapmak verimsiz bir ders çalışma vakti geçirmenize sebep olacaktır.

Hayalleriniz varsa ve bu hayaller içerinde iyi bir üniversite kazanmak varsa mutlaka iradenize sahip olmalınız. Bu şart. Şimdi telefonu bırakma zamanı diyoruz. İyi çalışmalar

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.