Sınav Heyecanı Ve Hezeyanı


Sınav Heyecanı ve Sınav Hezeyanı


Birçok kişi herhangi bir sınava girerken, bu ehliyet olabilir, iş hayatı olabilir, sadece okul ile sınırlandırılmamalıdır. Elbetteki herkes heyecanlanır, panikleşir gerilir ve strese girebilir, bu yüzden size kısa bir tüyo vereceğim değerli okurlarım;

Sınavda iken heyecan, gereksizdir.

Neden ?

Çünkü bu hayatta kıytırık herkesin beynine yerleştirilmiş bir olgu vardır. Hayatını sınava bağlamak, kazanamazsa aç kalır işsiz güçsüz kalır hayatı biter, töbe sanki ölecek!

Gereksiz bunlar arkadaşlar hemde hiç gerek yok, hayatımız bir yönerge içinde devam etmek de ister çalış istersen çalışma, bu hayatın boyunca sevmediğin mesleği yapma gerçeğini değiştirmeyecek elbetteki, ama en azından mutlu ve severek evlendiğiniz bir mesleğiniz olabilir. Yada sevmeyerek görücü usulü olarak tercih ettiğiniz bir yaşantınız da olabilir. Her an herşey olabilir değerli heyecandaşlar, sevilmeyi öğrenin, sevmeyi de..

Ama hayatınızda asla sevmediğiniz bir olguya kendinizi mahkum etmeyin, bırakın özgür kalın kendinizi sevin kendinize değer verin ve yüceltin. Ömrünüzde bir defa başkalarına hizmet etmekden kaçının ve kendinize hizmet edin.

Sınav esnasında asla ve asla heyecana kapılmaya gerek olmadığı gibi , kendinizi de kasmaya çalışmayın olursa olur. Olmazsa çokda fifi demekden başka bir yolunuz yok. Ha tabiki başka yollarınızda var mesela kendinize eziyet edin zulmetin, uykusuz kalın aç kalın tuvalete dahi çıkmayın, neyi değiştirebilirsiniz ki ? Hiç bir şeyi.

Çünkü doğru çalışmayı bilmiyorsunuz. Önce düzeni ve zamanı kollayın, sonra dersinize vakit ayırıp sınava hazırlanın. Benim hayatımdaki altın kuralım, tövbekar olmayın. 

2 yorum:

  1. Sınav heyecanına yenik düşmeyin. Heyecaniniza hakim olun gencler.

    YanıtlaSil
  2. Kim demişse doğru demiş ne demiş. Sınav heyecanından söz etmiş. Yazarken uzun uzun yazıvermiş. Bize de tebrik etmek. Okumak. Yorum yapmak kalıvermiş.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.