Verimli Çalışma Metotları

Verimli Ders Çalışma Metotlarını Biliyor Muyuz?


Merhaba arkadaşlar bugün ki konumuz dersler hakkında verimli çalışma metotları. Öncelikle ders ders gitmeliyiz çünkü bir derste çalışma şeklimiz bir başka derste işe yaramayabilir. Bu yüzden ders ders gitmeliyiz. Öncelikle bir sayısal öğrencisiysek çalışacağımız dersler Matematik, Türkçe(İlk basamak için), Fizik, Kimya, Biyoloji ve Geometri'dir. İl olarak Türkçeden başlayalım. Türkçe dersinde başarılı olabilmenin tek sırrı çok okuyup anlama kapasitemizi genişletmektir. Çok okursak cümleleri daha hızlı daha anlaşılır okuma imkanımız olur. Her konuda olduğu gibi bunda da bol soru çözmek önemlidir ve bol bol kitap okumak gereklidir. Ama bu kitap okuma işini sınava iki ay kala değil daha öncesinde başlamanız gerekir yoksa pek bir etkisi görülmez.
Gelelim matematik dersine matematik dersinde başarılı olmanı sırrı konuda gizli değildir aslında soru tarzlarında gizlidir aslında. Konuya yabancı olmasak yeterlidir çözebilmemiz için özelliklerini bilsek yeterdir. Birde hep aynı tarz soru çözmek çok hatalıdır. Bol ve farklı sorular çözülmelidir. Herkesinde dediği şeyi bende söyleyeceğim matematiği yapamayan fiziği yapamaz çünkü bütün dersler birbirleriyle etkileşim halindedir. Fizikteki bir çok konu matematik ile ilgilidir. Bu yüzden fizik çalışmadan önce matematik bilmek gerekir. Ve her derste olduğu gibi bu derste de bol ve farklı soru çözmek gereklidir.
Gelelim biyolojiye herkesin dediği gibi biyoloji aslında ezber işidir ve biyoloji sürekli tekrar edilmesi gereken bir derstir. Biyolojinin bütün soruları aynıdır sadece ayrıntıları da bilmek gerekir bazen. Onun dışında biyoloji bol ve düzenli periyotlarla tekrar edilmesi gereken bir derstir.
Kimya da durum biraz farklıdır hem matematik hesabı yapabilmeniz gerekir hemde iyi bir hafızanızın olması gerekir. Kimyada da çok konu bilmek gerekir ve çok soru çözmek gerekir. Ve geometri geometri aslında en rahat derstir. Niye mi? Çünkü soruların hepsi aynıdır ve sorunun cevabını soruda verir bize. Sadece bizim o ayrıntıyı fark etmemiz gerekir bunun içinde özellikleri iyi bilmemiz ve soru tarzlarını iyi bilmemiz gerekir.

2 yorum:

  1. Verimli çalışma ile ilgili daha çok yazı olsa daha iyi olurdu sanki. Bekliyoruz

    YanıtlaSil
  2. Daha iyi ders çalışmak üzerine yeni yazılar bekliyoruz. Verimli ders çalışmak önemli. Gerçi ben hiç ders çalışamıyorum.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.