2018 BESYO Başvuru Süreci

besyo sınavları

2018 BESYO Başvuru Süreci Nasıl Olacak?


BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) başvuru süreci ve BESYO başvuruları için neler yapılması gerektiği ile ilgili bir çok soru alıyoruz. 2018 yılı için BESYO tercihlerinde bulunacak arkadaşlarımızın nasıl bir yol izleyeceklerini açıklıyoruz.
2018 BESYO tercihleri için YKS sınav sisteminin 1. aşama sınavı olan TYT sınavına girmek yeterli olacaktır. BESYO için adayların AYT sınavına girmesi zorunlu değildir. TYT sınavından 150 ve üzeri bir puan alan adaylar Beden Eğitimi, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitimi gibi bölümlerin özel yetenek sınavlarına girmeye hak kazanırlar.

Yani BESYO okumak için sadece TYT sınavına girmek yeterli değil. BESYO okumak için TYT sınavından sonra her üniversitenin özel olarak yaptığı özel yetenek sınavlarına girmek ve başarılı olmak gerekiyor. Adaylar her üniversite için ayrı ayrı bu özel yetenek sınavlarına gireceklerdir.

Türkiye de şuan için 76 üniversitede BESYO bölümleri vardır. Üniversitelerin yetenek sınavları TYT sonuçları açıklandıktan sonra 2018 Temmuz-Eylül ayları arasında yapılacaktır. Her üniversite sınav tarihini kendisi belirlemekte. BESYO sınavlarına (mülakat veya yetenek sınavı diyelim) girmek isteyen adayların üniversitelerin duyurularını takip etmesi önemlidir. 

2018 BESYO ile alakalı bilgileri girmeye devam edeceğiz.

1 yorum:

  1. Bende besyo okumak istiyorum. 2018 besyo başvurularını heyecan ile bekliyorum. besyo mülakatlarına hazırlanıyorum. bakalım tyt sınavından sonra sıra besyoda.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.