Çalıştığım Konuları Çabuk Unutuyorum Diyenler İçin Çözüm

ders çalışırken unutkanlık


Çalıştığım Konuları Çabuk Unutuyorum Diyenler İçin Çözüm


Unutkanlık insanlığın ortak problemi. Günlük hayatta bir çok şeyi unutuyoruz. Unutkanlık özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler için çok büyük bir probleme dönüşmekte. Sürekli aynı konuları tekrar etmek zorunda kalan öğrenciler hemen zaman kaybetmek, hem yeni konulara geçemediği için sınav başarısı düşmekte hemde bir süre sonra bu durum öğrencide bezginlik yaratarak sınav motivasyonunu düşürmekte. Unutkanlığa çözüm bulmak için yapılması gereken bir kaç nokta var. Unutkanlığı en aza indirmek için şimdi sıralayacağımız  yöntemleri denemekte fayda var.


 • Rutine bağlı kalmayın. Değişiklikler yapın. Günlük hayatta her zaman aynı yolu kullanmayın, dişlerinizi diğer elinizle fırçalayın, çayınızı diğer elinizle karıştırın. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Burada amacımız beynimizin yeni nöron bağlantıları oluşturmasını sağlamak. Bu şekilde hafızamızı güçlendirebiliriz.
 • Bir işi yaparken tüm duyularınızı çalıştırmaya gayret edin. Sesleri bilinçli dinleyin, bazı işleri gözlerinizi kapatarak yapmaya çalışın gibi.
 • Pozitif olmaya çalışın. Olumsuzluklardan kurtulun. Stres yapmayın. Beyin hücrelerinin büyük düşmanı stres ve olumsuzluklardır.
 • Yeni resim ve fotoğrafları, manzaraları inceleyin. Görme duyunuzu bu şekilde zorlayın. Ayrıntılara dikkat edin.
 • Hayal kurun. Hayal kurmak beyninizi geliştirir.
 • Egzersiz yapın. Spor yapmak sağlıklı bir vücut beyine sahip olmanızı sağlar.
 • Uyumadan önce gün içinde yaptıklarınızı, çalıştığınız dersleri gözden geçirin.
 • Sağlıklı beslenin. Fast food ürünlerden olabildiğince uzak durun. İmkanlar ölçüsünde meyve tüketmeye gayret edin.

Bu makalemizde Çalıştığım Konuları Çabuk Unutuyorum Diyenlere Çözüm Konusunu işledik. İnternet'te unutkanlığı azaltmak için bir çok kaynak bulunmakta. Bizlerde önemli gördüğümüz noktaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.


İlginizi Çekebilir:  Etkili Ders Çalışma Teknikleri

2 yorum:

 1. hafızayı güçlendirmek için önemli bir konuydu. teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Ben çok unutkanım. Unutkanlığımı gidermek için çok şey yapıyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.