Kıbrıs'ta Üniversite Okumak

kıbrısta üniversiteler tyt-yks.org

Kıbrıs'ta Üniversite Okumak

Kıbrıs'ta üniversite okumak hemen hemen her öğrencinin aklından geçmiştir. Düşük puanları, bölüm çeşitliliği, yaşam olanakları ile Kıbrıs öğrencilerin ilgisini çekmekte devam ediyor. Bizlerde Kıbrıs'ta üniversite okumak hakkında genel bir bilgi vermek bunun üzerine bir yazı dizisine başlamayı uygun gördük.
Kıbrıs'ta şuan 12 üniversite bulunmakta ve bu üniversitelerin sayısı her geçen gün artmakta. Türkiye'de bulunan bazı üniversiteler Kuzey Kıbrıs'ta kampüs açmakta bazı fakülte eğitimlerini Kıbrıs'ta vermekte. Bir çok özel üniversite Kıbrıs'ta okumak için özel fırsatlar sunmakta. Bursları, ücretsiz konaklama imkanları gibi avantajları ile öğrencileri çekmeye çalışan üniversiteler her yıl tercih dönemi bir çok tanıtım yapmakta. Fakat öğrencilerin kafalarını kurcalayan sorunların başında Kıbrıs'ın bir ada ülkesi olması ve turizme dönük olmasından dolayı hayat pahalılı, üniversitelerden mezun olduktan sonra diploma denkliğinde ve ulaşım konusunda sorun yaşanacağı olmakta. Bu soruları kısa kısa cevaplamakta fayda var.
  • Kıbrıs'ta bulunan üniversitelerin diploma denkliği vardır. Yani alacağınız diplomaları Türkiye'de kullanabilirsiniz.
  • Eskisi kadar hayat pahalılığı konusunda sorun yaşanmamakta. Geçmiş yıllara oranla Türkiye ve Kıbrıs arasında fiyat farklılıklarında makas daralmakta.
  • Kıbrıs'a artık hemen hemen tüm büyük şehirlerden gün içinde bir çok uçuş olmakta. İsteyenler Mersin den gemi ile de Kıbrıs'a gidebilmekte. (Uçak yolculuğuna oranla gemi yolculuğu hayli uzun sürmekte.)
  • Başarılı öğrenciler için %50-%75 ve %100 burs imkanları bulunmakta. Ayrıca barınma gibi imkanları da başarılı öğrenciler için üniversiteler sağlamakta.
  • Hemen hemen her fakülte ve bölüm Kıbrıs'ta bulunmakta. İsteyen öğrenciler istedikleri bölümleri tercih edebilmekte.

Kıbrıs'ta üniversite okumak hakkında bir çok yazı girmeye, ayrıntılı olarak Kıbrıs'ı (KKTC) ve Kıbrıs Üniversitelerini anlatmaya devam edeceğiz.

1 yorum:

  1. Kıbrıs a gidip üniversite okumak mantıklı olabilir. hem tatil hem okul.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.