Önlisans Okuyanlar Lisansa Geçiş Yapabilir Mi?

dgs nedir. dgs başvuruları. dgs ile lisans

Önlisans Bölüm Okuyanlar Nasıl Lisans Bölümlerine Geçebilirler?DGS Nedir? Başvuruları Ne Zaman?

YKS tercihlerinde önlisans bölümlerini tercih etmek isteyen adayların en çok sordukları sorulardan biri de önlisans bölümlerini okuduktan sonra lisans bölümlerine geçiş yapıp yapamayacakları konusu. YKS sınav sisteminde TYT puanları ile tercih yapacak adaylar sadece önlisans (2 yıllık) bölümleri tercih edebiliyorlar. Adayların lisans (4 yıllık) bölümleri tercih edebilmeleri için AYT sınavına da girmeleri gerekiyor. Fakat önlisans okumak isteyen ve daha sonra okuduğu bölümü lisansa tamamlamak isteyen adayların önünde yeniden üniversite sınavına (TYT-AYT) sınavına girmekten farklı bir yok daha var. O yol DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınavı.

DGS İle Her Lisans Bölümüne Geçebilir miyim?


DGS ile her bölüme olmasa da bir çok bölüme geçiş yapabilirsiniz. İlla aynı bölümün devamına da geçmek zorunda değilsiniz. DGS ile alternatif bölümlere de geçiş imkanı sunulmaktadır.


Ne Zaman DGS Sınavına Girebilirim?Önlisansınızın 2.yılında veyahut önlisans bölümünüzden mezun olduktan sonra DGS sınavına girebilirsiniz. Kaç yıl önce mezun olmuş olursanız olun DGS sınavına başvurabilirsiniz.

DGS Başvuruları Ne Zaman?


DGS sınav başvuruları genellikle ilkbahar-yaz aylarında alınmaktadır. 2018 yılı için sınav başvuruları 16.05.2018 – 24.05.2018 tarihleri arasında yapılacaktır. 2018 DGS sınavı 08 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak.  Sınavın sonuçlarının ise 02.08.2018 tarihinde açıklanacağı ÖSYM tarafından öngörülmüş.

1 yorum:

  1. dgs ile elektrik elektronik mühendisliğine geçmek istiyorum bende.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.