TYT Barajını Geçmek İçin En Az Kaç Net Yapılmalı

tyt barajı nasıl geçilir

TYT Barajını Geçmek İçin En Az Kaç Net Yapılmalı


TYT (Temel Yeterlilik Testi), YKS Sınav Sisteminin ilk aşama sınavını oluşturmakta. Önlisans, Lisans, Açıköğretim Fakültesi, PMYO kısaca yükseköğretime gitmek için girilmesi gereken ilk sınav Temel Yeterlilik Testi (TYT) olmakta. Bundan dolayı olacak ki TYT ile ilgili çok soru geliyor. Adayların en çok sorduğu soruların başında ise TYT Barajı Nedir? TYT Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapılmalı sorusu geliyor.

TYT Barajı Nedir? TYT Barajı Kaç Puandır?


TYT Barajı 150 puan ve 180 puan olmak üzere iki tanedir. 150 puan barajını geçen adaylar Önlisans programlarını tercih edebileceklerdir. Adayların AYT sınavı puanlarının hesaplanabilmesi için yani başka bir değişle lisans  programlarını tercih edebilmek için adayların 180 puan barajını geçmesi gerekmekte. Tabi şunu da ekleyelim ki 150 ve 180 puan barajlarını geçmek sadece bir başlangıçtır. Adaylar ne kadar yüksek puanlar alırlarsa tercih edecekleri programlara yerleşme olasılıkları o kadar artacaktır.

TYT 150 Puan Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?


Adayların TYT sınavında 150 puan alabilmesi için en az her testten 4 soru yapması gerekiyor. ÖSYM tarafından açıklanan soru puan katsayılarına göre adaylar Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler testlerinin her birinden 4 net toplamda ise 16 net yapması TYT sınavı için 150 puan barajını geçirecektir.

tyt 150 puan için kaç net gerekli


İlginizi Çekebilir:  Y-TYT Nedir?

TYT 180 Puan Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?


Adayların TYT sınavında 180 puan alabilmesi için en az her testten 6 soru yapması gerekiyor. ÖSYM tarafından açıklanan soru puan katsayılarına göre adaylar Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler testlerinin her birinden 6 net toplamda ise 24 net yapması TYT sınavı için 180 puan barajını geçirecektir.
TYT kaç net yapmam gerekiyor


Sonuç olarak adayların 2018 TYT sınavın da 150 puan barajı için her testten 4 toplamda 16, 180 puan barajı içinse her testten 6 toplamda ise 24 net yapması barajı geçirecektir.


İlginizi Çekebilir:  TYT'ye Nasıl Çalışmalıyım?

Bu yazımızda TYT Barajını Geçmek İçin En Az Kaç Net Yapılmalı sorusuna cevap verdik. TYT ile ilgili makalelerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.

2 yorum:

  1. 2018 tyt sınav ile ilgili en çok merak edilenlerden biriydi aslında tyt barajı için yapılması gereken net. Önemli bir konuya parmak basmışsınız.

    YanıtlaSil
  2. 2019 tyt sınavına hazırlanıyorum. şimdiden başladım bakmaya bunlara.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.