YKS Başarı Sıralaması Koşulu Nedir?

2018 YKS Başarı Sıralaması Koşulu Nedir? Bölümlerin Başarı Sıralamaları Kaç?


2018 YKS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) testlerin ağırlık oranlarını daha önce açıklamıştık. Testlerin ağırlık oranlarına halen göz atmamış adaylar aşağıda paylaştığımız linke bakabilirler.
YKS Derslerin Ağırlık Oranları İçin Tıklayın
Şimdi ise adayların tercih edecekleri bölüme göre girmeleri gereken başarı sıralaması barajından bahsedeceğiz. Önce ki seneler de adaylar puan ve başarı sıralamalarını(Başarı Sıralaması ve Puan Arasında ki Farklar İçin Tıklayın) tercihlerini yaptıktan sonra bölüme dönük talebe göre yerleşebiliyorlardı. Fakat artık adayların dikkat etmeleri, göz önünde bulundurmaları gereken bir koşul daha var. YKS Başarı Sıralaması ile adaylar Tıp, Mühendislik, Hukuk, Mimarlık gibi bölümleri tercih edebilmek için adayların belirlenen baraj başarı sıralamasını geçmesi gerekiyor. Peki bu baraj puanları kaç ve kaç net ile baraj geçilebilir.Mühendislik Fakülteleri İçin Baraj Sıralaması
Adayların Mühendislik Fakültesi tercihleri için başarı sıralamasın da ilk 240 bin öğrenci arasına girmesi gerekmektedir. 240 bin başarı sıralamasına girmek için; TYT Türkçe testinden 15 net, TYT Matematik testinden 20 net, TYT Fen Bilimleri testinden 15 net, AYT Matematik testinden 15 net, Fen Bilimleri testinden ise 14 net yapmaları gerekiyor.

Mimarlık Fakülteleri İçin Başarı Sıralaması
Adayların Mimarlık Fakültesi tercihleri için başarı sıralamasın da ilk 200 bin öğrenci arasına girmesi gerekmektedir. 200 bin başarı sıralamasına girmek için; TYT Türkçe testinden 15 net, TYT Matematik testinden 20 net, TYT Fen Bilimleri testinden 12 net, AYT Matematik testinden 20 net, AYT Fen Bilimleri testinden 15 net yapmaları gerekiyor.

Tıp Fakülteleri İçin Baraj Sıralaması
Adayların Tıp Fakültesi tercihleri için başarı sıralamasın da ilk 40 bin öğrenci arasına girmesi gerekiyor. 40 bin başarı sıralamasına girmek için; TYT Türkçe testinden 30 net, TYT Matematik testinden 35 net, TYT Sosyal Bilimler testinden 15 net, TYT Fen Bilimleri testinden 16 net, AYT Matematik testinden 35 net, AYT Fen Bilimleri testinden 28 net yapmaları gerekiyor.

Hukuk Fakültesi İçin Baraj Sıralaması
Adayların Hukuk Fakültesi tercihleri için başarı sıralamasın da ilk 150 bin öğrenci arasına girmesi gerekmektedir. 150 bin başarı sıralamasına girmek için; TYT Türkçe testinden 35 net, TYT Matematik testinden 20 net, TYT Sosyal Bilimler testinden 15 net, AYT Matematik Testinden 25 net, AYT Edebiyat-Sosyal Bilimler 1 testinden 35 net yapmaları gerekiyor.

Eğitim Fakültesi İçin Baraj Sıralaması
Adayların Eğitim Fakültesi tercihleri için başarı sıralamasın da ilk 240 bin öğrenci arasına girmesi gerekmektedir.Not 1: Verdiğimiz netler en az yapılması gereken netlerdir. Seçtiğiniz üniversite ve bölüme göre daha fazla net yapmanız gerekebilir. Verdiğimiz netleri geçmeye çalışın. Bu netleri birer taban netleri olarak bilin.
Not 2: Devlet üniversitelerini baz aldık. Özel üniversiteler için muhtemelen bu durum değişkenlik gösterecektir. Fakat devlet üniversitesinde belirlediği fakülteye yerleşe bilecek net ve başarı sıralamasına ulaşan öğrenciler bir çok özel üniversiteye rahatlıkla yerleşebilecektir.

3 yorum:

  1. 2018 yks başarı şartını paylaşmanız çok yararlı oldu. ben tıp düşünüyorum gerçi. yani bi en az 10 bine girmem gerek bence.

    YanıtlaSil
  2. eğitim fakülteleri için başarı sıralaması yüksemiş yine sanki.

    YanıtlaSil
  3. mühendislik için yks barajının 240 bin olması fena değil. yapılır yani.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.