TYT ve AYT Sınavlarına Kalan Süreyi Nasıl Değerlendirmeliyim

sınava az kaldı ne yapmalıyım


TYT ve AYT Sınavlarına Kalan Süreyi Nasıl Değerlendirmeliyim


Haziran ayında yapılacak olan TYT, AYT ve YDT sınavlarına oldukça kısa bir zaman kaldı. Sınavlara az bir zaman kalması ile öğrencileri farklı bir heyecan sardı. Sınavın getirdiği stres bir çok öğrencide motivasyonun düşmesine ve derslere olan ilginin azalmasına sebep oluyor. Bir çok aday TYT ve AYT Sınavlarına Kalan Süreyi Nasıl Değerlendirmeliyim sorusunu soruyor. Peki sınav motivasyonu canlı tutmak, sınavlara kalan zamanı değerlendirmek için neler yapılabilir. Yazımız da bu konulara değineceğiz.

Hedefinizi Belirleyin


Halen gelecek için sınav için bir karar vermediyseniz bir karar verin ve hedefinizi belirleyin. Bir hedef belirlemek, istediğiniz üniversite ve mesleği hayal etmek sizi hedefe kilitleyecek, ders çalışma azminizi arttıracaktır.

Kendinizi Ders Çalışmaya Zorlayın


Ders çalışmaya dönük isteksizliğiniz olabilir. Fakat ders çalışmadan da hayalinizde ki üniversiteyi nasıl kazanacaksınız? Ders çalışmanız gerekiyor. Eğer evinizde konsantre olamıyorsanız okul, kurs, dershane gibi bir ortamda ders çalışabilirsiniz. Çevrenizde ders çalışan insanların olması sizi de ders çalışma konusun da motive edecektir.

Deneme Puanlarınız İçin Hedefler Belirleyin


Aldığınız deneme puanları ile arkadaşlarınızı kıyaslamayın. Kendiniz için bir hedef belirleyin ve bu hedefi aşmaya çalışın. Her denemeden sonra yeni hedefler belirleyerek başarınızı arttırabilirsiniz. Denemelerde aldığınız puanları arttırmak sizi de motive edecektir.

Spor Yapın


Spor yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi etkinlikler stresinizi azaltacak ve zinde olmanıza katkı da bulunacaktır. Hafta da bir kaç kez yapacağınız spor zihnen ve bedenen size fayda sağlayacaktır. Zamanımız yok diyebilirsiniz. Size hak veriyoruz. Fakat yürümek size iyi gelecektir.

Yaşantınıza Dikkat Edin


Beslenmenize, uyku vakitlerinize, sosyal faaliyetlerinize dikkat etmenizde büyük fayda var. Uyku saatlerinizi ve beslenme düzeninizi sağlamak size fayda sağlayacaktır. Az veya çok uyumak, düzensiz yemek yemek yerine daha düzenli olmak size katkı sağlayacaktır. Ayrıca sosyal faatlietleriniz konusunda da ölçülü olmakta büyük fayda var. Ders çalışma zamanlarınızı ve sosyal etkinlikleriniz arasında ölçülü olmak önemli.

Pozitif Olun


Pozitif olmak, motivasyonunuzu korumak önemli. Başaracağınıza inanın. Olumsuz düşünmeyin.

İlginizi Çekebilir:  Deneme Çözerken Dikkat

TYT ve AYT Sınavlarına Kalan Süreyi Nasıl Değerlendirmeliyim sorusuna cevap aradık.

6 yorum:

 1. ayt ve tyt sınavına hazırlanan adaylar için gayet başarılı bir yazı olmuş. ayt sınavına az bir zaman kaldı sınava az kaldı ders çalışamıyorum diyenler mutlaka okumalı bu yazıyı.

  YanıtlaSil
 2. Sınavlarda başarı için motivasyon şart. Yks sınavları için hedeflerim büyük. Basarıyı yakalayacagima şüphem yok.

  YanıtlaSil
 3. sınava çalışamıyorum diyen arkadaşların mutlaka okuması gerekiyor. sınavlara az kaldı bende okumak istedi. sıanv başarımızı nasıl arttırabiliriz bunun içinde yeni yazılar bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 4. Çok çalışmak gerek sinava.ayt kolay mı olur zor mu olur bilmiyorum ama sonuçta milyonlar sınava giriyor.

  YanıtlaSil
 5. ayt sınavı için diyebilirim ki soru ve deneme çözerek anlamadığın konuların üzerinden geçerek, çözemediğin soruları yeniden çözerek değerlendirebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 6. ayt ye çalışarak değerlendirebilirsin :) çalışın arkadaşlar çalışın sınavlar çalışılarak kazanılır

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.