Üniversite Öğrencilerine Part Time İş İmkanları

üniversite öğrencilerine part time iş

Üniversite Öğrencilerine Part Time İş İmkanları


YKS sınavları yaklaştıkça sınava öğrenciler de gelecek planları yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Üniversite okunacak şehir, kampüste yaşam, barınma imkanları, şehrin olanakları ve tabi ki öğrencinin ekonomik imkanları...

Sınav siteniz tyt-yks.org olarak Üniversitede Hayatı konu başlığı ile üniversite de yaşamı hakkında birçok konuya değiniyor ve farklı bakış açıları getiriyoruz. Bu yazımız da ise üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir konu olan part time iş (yarı zamanlı iş) konusuna bakacağız.

Peki Nedir Bu Part Time İş


Part time iş yarı zamanlı yani günün belli saatlerinde veya haftanın belli günlerinde çalışılan iştir. Normal işlere göre her gün çalışmanız gerekmez. İşe ve işverene göre çalışma saat ve günleriniz değişebilir. Üniversite öğrencileri ders gün ve ders saatlerine uygun part time işleri bulup çalışabilmektedir.

Nereden Part Time İş Bulabilirim


Bu işleri arkadaş çevresi, ilanlar ve sosyal medya gibi çeşitli kaynaklardan bulunabilmektedir.

Part Time İşler Nelerdir


Birçok Part Time iş imkanı bulunmkatadır. Bu işlere birkaç örnek vermek gerekirse şu örnekleri verebiliriz;

Barkod Okutmak


Mağazalar da belli aralıklarla ürün alımı yapılmaktadır. Bu ürünlerin mağazanın sistemine entegrasyonu için sayım ve barkod okutma işlemi yapılmaktadır. Mağazalar bu işlemi akşam mağaza kapandıktan sonra yaptırmakta. Kendi çalışanlarından ziyade çoğunlukla üniversite öğrencilerine akşamlık 50-60 TL vererek bu işlemi yaptırmaktadırlar.

Anketörülük


Daha önce de değindiğimiz bir konu anket yapmak yani anketörlüktür. Özellikle üniversite öğrencileri hafta sonları veyahut hafta içleri derslerinden sonra anket firmalarından aldıkları çeşitli anket işlerini belirli bölge, eğitim durumu, yaş aralığı gibi çeşitli kriterlere uygun olarak anketlerini yaparlar. Yaptıkları bu anketler anket şirketlerine teslim ederler. Anket firmaları anketlerin doğruluğunu anket yapılan kişileri rastgele arayarak tasdik edeler. Daha sonra ise ödeme yapılır. Ankete göre fiyatlar değişmektedir. 0.50 kuruşa da anket vardır 7.5 TL veya daha yüksek bir fiyata da. Anket firmasına ve anket türüne göre bu fiyat değişmektedir.

Üniversitede Yarı Zamanlı Çalışma


Birçok üniversite kendi öğrencileri için üniversitenin çeşitli alanlarında yarı zamanlı çalışma imkanı sunmaktadır. Haftanın belirli gün ve saatlerinde olan bu çalışma şekli ile öğrenciler okuldan uzaklaşmaktan harçlıklarını kazanabilmektedir. Bunun için öğrencilerin üniversitelerinin duyurularını takip etmesi gerekmektedir.

Özel Ders Verme


Üniversite öğrencileri için bir diğer gelir olanağı ise özel ders vermektir. Birçok üniversite öğrencisi İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya gibi birçok alan da ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine özel ders vermektedir. Bazı öğrenciler astıkları ilanlarla, bazıları İnternet siteleri aracılığı ile bazıları ise komşuları aracılığı ile bu işleri bulabilmektedir.

Komilik, Garsonluk


Özellikle düğün salonları veya büyük lokantalar özel günlerde iş yükünü hafifletmek adına üniversite öğrencilerini çağırmaktadır. Günlük 50-70 TL arasında ücret alınan bu işler hafta da bir veya iki defa gelmektedir.

4 yorum:

 1. gayet güzel. üniversite öğrencileri part time iş olanaklarını her zaman araştırmalı ve öğrenmeli.

  YanıtlaSil
 2. çok iyi bi yazı olmuş burs alamayan maddi sıkıntı çekebilecek öğrencilere güzel bir yol göstermişsiniz

  YanıtlaSil
 3. Evet bence site gayet güzel. Yks sınavlarına hazırlanıyorum. Ayt sınavından sonra iyice bu konuları araştırmak istiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Güzel paylaşım. öğrencilere iş imkanları önemli. staj olanaklarını veya stajlalarla ilgili bir yazıda bekliyoruz.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.