YKS Avantaj Mı?

yks avantajlari

YKS Avantaj Mı? Dezavantaj Mı?


YKS sınavına kısa bir süre kala öğrencilerden YKS sınav sisteminin bir kaç senedir uygulanmasından dolayı YKS avantaj mı yoksa dezavantaj mı soruları sorulmaya başlandı. Sınava yardımcı siteniz tyt-yks.org olarak bizler de bu soruya cevap vermeye çalıştık.

YKS ile oturum sayısı düştü. Adaylar 6 oturum yerine 3 oturuma girecekler. Ayrıca 18 puan türü yerine 5 puan türü olması da anlaşılabilirliği arttıracaktır.

Diğer yandan artık Mart veya Nisan aylarında yapılan YGS sınavı olmadığı için adaylar çalışmalarını bölmeden TYT, AYT ve YDT sınavlarına hazırlanabilecek. Ayrıca YGS sınavından sonra sınav kaygıları artan öğrencilerin bu kaygılarının da önüne geçilebilecek. Bu durumun okullarda ki devamsızlık oranını da azaltacağı düşünülüyor.

Adaylar sınavda aldıkları puanları bir sonra ki yılda kullanabilecekler. Önce ki sınav sistemlerinde sınavda alınan puan o yıl ki tercihlerde kullanılıyordu. YKS sınav sisteminde ise önce ki yıllardan farklı olarak adaylar puanlarını bir sonra ki senede kullanabilecekler. Bir başka değişle alınan puanlar 2 sene geçerli olacak.

Sınav sistemi bu sene ilk defa uygulanacağından sınav sisteminin adaylar için net olarak belli avantajlar veya dezavantajlar getireceğini söylemek zor. Fakat sınav sistemini iyi yorumlayıp iyi anlayan adaylar için mutlaka belli avantajlar getirecektir YKS sınav sistemi. Sınava girecek adaylara tavsiyemiz adayların YKS sınav sistemini iyi anlamalarıdır. Bu şekilde YKS avantaj mı sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sınava hazırlanan adaylara başarılar dileriz.

3 yorum:

  1. Yks mi avantaj ayt mi avantaj tyt mi avantaj bilemem pek ben. Avantaj dezanavtaj kavramı iyi anlaşılmalı bence. Yks avantajlı olabilir elbette. Ama çalışmıyorsak boş boş. Çalışmak gerek ki avantaj olsun.

    YanıtlaSil
  2. hihi avantaj olabilir. 8-) çok çalışana tüm sınavlar avantaj.

    YanıtlaSil
  3. 2018 yks bu yıl ilk defa uygulanacagindan dolayi avantaj olabilir tabi. Ümitsiz olmamak gerek. Calisma mutlaka basariyi getirecektir.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.