DGS Nedir?

dgs sınavı nedir. dgs sınavına kimler girebilir

DGS Nedir?
Kimler DGS Sınavına Girebilir?


YKS sınavları yaklaştıkça adayların gelecek planları da şekillenmeye başladı. Özellikte AYT sınavına girmeyi düşünmeyip TYT sınavı ile önlisans (2 yıllık) bölümleri tercih etmek isteyen adaylar önlisans sonrası neler yapabileceklerini araştırıyorlar. Bizlerde bu yazımızda önlisans sonrası lisans (4 yıllık) bölümlerine geçiş olanaklarını ve DGS sınavını değerlendirdik.


DGS yani Dikey Geçiş Sınavı önlisans bölümlerinden mezun olanlar için lisans bölümlerine geçiş yapma imkanı sunuyor. Bu şekil de önlisans bölümlerini okuyanlar mezun olduktan sonra veya henüz okurken DGS sınavına girebiliyor. DGS sınavına giren adaylar önlisans bölümlerine uygun lisans bölümlerini tercih edebiliyorlar. Tabi burada da tıpkı YKS sınavlarında olduğu gibi puan ve başarı sıralaması var. Adaylar aldıkları puanlara göre üniversitelerde açılan DGS kontenjanlarını tercih edebilirler. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra öğrenciler daha önce önlisans ta aldıkları ve lisans bölümü ile uyuşan derslerinde muaf olabilirler. Bu şekilde lisans bölümünüzü 4 yıldan daha kısa bir sürede de bitirmeniz mümkün.

Açıköğretim Fakültesinde okuyan adaylarda DGS sınavına girebilirler. İsterlerse yine açıköğretim de lisans bölümü okuyabilecekleri gibi örgün eğitim veren bir fakülteyi de tercih edebilirler. DGS açısından açıköğretim fakültesi veya örgün eğitim arasında fark bulunmamaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.