TYT ve AYT Sınavlarına Doğru

tyt ayt ders çalışma

TYT ve AYT Sınavlarına Doğru


TYT, AYT ve YDT sınavlarına az bir süre kaldı. Böyle bir süreçte öğrenciler derslerine daha çok yoğunlaştı. Eksiklikler gideriliyor, tekrarlar yapılıyor, günlük çözülen soru sayısı arttırılıyor. Özellikle denemeler bu süreçte büyük öneme sahip. Denemeler ile öğrenciler eksiklerini daha iyi görebilir bu eksiklerinin üzerine gidebilirler. Bu konuyu biraz daha açıklamaya çalışalım.


Sınav dönemi uzun bir süreci kapsamakta bu süreç içerisinde konu çalışmak, test çözmek, tekrar yapmak ve nihayetinde denemeler çözmek. Öğrenciler üniversite sınavı hazırlıklarına başladıkları andan itibaren aslında belli aralıklarla denemeler çözüyorlardı. Fakat deneme sınav yaklaşırken daha kapsayıcı ve daha belirleyici bir özellik taşıyor. Öğrenciler sene başına nazaran eksiklerini son dönemlerde daha iyi görebiliyor. Örneğin matematikte üslü sayılarda eksik olduğunu, bu soruları çözemediği gören öğrenci hemen bu konuda ki eksiklerini kapatmak için çabalayabiliyor. Çalışma dönemi başlarında konu eksiğini gören öğrenci nede olsa ilerde bu konuyu göreceğim veya çalışacağım deyip ihmal edebiliyor. Veya gerçekten o konuyu görmemiştir ve dersi görmeyi bekliyordur. Fakat son süreçlerde artık konuların çoğu bitirilmiş olamakta. Yani eksiği gören anında müdahale etmeli ve o konuya yeniden bakmalı. Konu eksiği değilde belli bir konu içinde belli soru tarzlarını çözemeyen öğrenciler ise o soru tarzına yönelik çalışmalar yapmalı arkadaşlarına veya öğretmenlerine çözemediği soruyu ve benzer soruları çözdürmelidir.

Kısaca soru çözümlerinin ağırlık kazandığı, çözülen soru sayısının arttığı, ders çalışmalarının daha fazla sıklaştığı bir döneme giriyoruz. Elbette sağlık, sosyal yaşam da ihmal edilmemeli. Aile ve arkadaşlar ile vakit geçirilmeli, yürüyüşler yapılmalı, spor ihmal edilmemeli. Her şeyi kararınca sistemli ve programlı bir şekilde yaparsanız kaybınız değil kazancınız olur.

İyi çalışmalar diliyor. Konumuzla paralel olarak izlemeniz için kısa bir video bırakıyoruz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.