İlk Defa Sınava Gireceklere Tavsiyeler

tyt tavsiyeleri

İlk Defa Sınava Gireceklere Tavsiyeler


2018 YKS sınavlarına az bir süre kaldı. Sınav sisteminin yeni olmasından dolayı elbette ki az çok öğrenciler heyecanlı. Fakat özellikle bu sene sınava ilk defa girecek öğrenciler kuşkusuz üniversite sınavına daha önce girmiş öğrencilere nazaran daha heyecanlıdır diye düşünüyoruz. Sınavın önemi, gelecek kaygısı ve çevresel faktörler göz önüne alındığında bu sınav kaygısını yadırgamıyoruz elbette. Ancak her şeyde olduğu gibi fazlası zarar bu heyecan ve stresin. Peki sınav kaygısı ile nasıl baş edebiliriz. Heyecan ve stresimizi nasıl kontrol edebiliriz. Bir kaç tavsiyeye kulak verelim şimdi.


İlk olarak heyecanınızı ve stresinizi normal karşılıyoruz. Fakat kararında olması önemli. Heyecan ve stres sizde farkındalık yaratır ve sınavın öneminin farkında varmanızı sağlar. Fakat bu stresi ve heyecanı abartmak sınav öncesi ve sınav esnasında başarınızı olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden heyecan ve stresinizi kontrol altına almalısınız. Sınav önemli olsada tüm hayatınız bu sınava bağlı değil. Önününde çok uzun yıllar var. Yeni sınavlar ve yeni fırsatlar önünüze mutlaka çıkacaktır. Biraz kendinizi rahatlatmaya çalışın. Elinizden geleni yaptığınıza inanın. Stresiniz yoğunlaştığında derin nefesler alın, verin ve rahatlayın. Olumlu düşünmekte yarar vardır. Olumsuz düşünceleri kafanızdan çıkarın. Geleceğe ve sınava olumlu bakın. Aşırı stres doğru bildikleriniz yanlış yapmanıza, bildiklerinizi unutmanıza, okuduğunuzu anlamamanıza sebep olacaktır. Bu yüzden aşırı stresten mutlaka kaçının. Sınav öncesi her gün kısa yürüyüşler yapmak size iyi gelecektir. Sınav esnasında ise derin nefesler alıp vermek stresinizi yatıştırmanıza fayda sağlayacaktır. Uzmanların ve hocalarınızın tavsiyelerini dinlemenizde fayda var.

2 Yorum Bulunmakta

sınava yeni girecekler için güzel tavsiyeler sıralanmış. sınav öncesi sınav sırasında neler yapmalıyız falan. güzel bir konu.

çok mantıklı öneriler teşekkür ederiz


EmojilerKullanmak İstedğiniz Emojinin Karakterlerini Giriniz.