TYT-AYT Puan Hesaplama-1 Soru Kaç Puan Getirir

tyt ayt bir soru kaç puan getirir

TYT-AYT Puan Hesaplama-1 Soru Kaç Puan Getirir


Tercih robotları yerine kendi puan hesaplamalarını yapmak isteyen arkadaşlar için TYT-AYT-YDT testlerinde bir sorunun kaç puan getirdiğini paylaşıyoruz. İsteyen arkadaşlarımız kendileri de hesaplama yapabilirler.

TYT adına puan hesabı yaparken yapılan netleri:

Türkçe=3.3 Matematik=3.3 Sosyal=3.4 Fen=3.4 ile çarpıp çıkan sonuca ÖSYM’nin her adaya verdiği 100 puanı ve OBP’yi ekleyerek (OBP hesabı için diploma notunu 0,6 ile çarpmak yeterli. Örn: 80×0,6=48) TYT yerleştirme puanı hesaplanabilir. 150 barajı için hesap yapılıyorsa OBP eklenmeden hesap yapılmalıdır.


YKS SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK, SÖZEL VE DİL PUAN HESAPLAMA

YÖK testlerin alanlara göre etki oranlarını açıkladı. Puan hesabı yaparken biz bu etki oranlarını da kullanarak 1 netin getirisini yani katsayısını bilmeliyiz. YKS daha önce uygulanmadığı için elimizde bir standart sapma yok o yüzden şu anda ‘YKS puan hesabı’ yapan herkesin kullandığı katsayılar aşağıda bulunan katsayılardır. Bunu siz kolaylıkla her denemeden sonra kendiniz de hesaplayabilirsiniz.
Peki hesaplamayı nasıl yapacağız?
TYT için herkese aynı etki ve oranlar geçerli bu yüzden tek bir TYT hesaplaması yapalım ve AYT için her alanı ayrı değerlendirelim.
TYT kısmı için netlerinizi: Türkçe=1.32 Matematik=1.32 Sosyal Bilimler=1.36 Fen Bilimleri=1.36 ile çarpın.

SAYISAL:
AYT için netlerinizi: Matematik=3 Fizik=2,85 Kimya=3,07 Biyoloji=3,07 ile çarpın.
EŞİT AĞIRLIK:
AYT için netlerinizi: Matematik=3 Edebiyat=Tarih-1=2.8 Coğrafya-1=3.33 ile çarpın.
SÖZEL:
AYT için netlerinizi: Edebiyat=Tarih-1=2.8 Coğrafya-1=3.33 Tarih-2=2.91 Coğrafya-2=2.91 Felsefe=DİKAB=3,33 ile çarpın.
DİL :
AYT için netlerinizi: Dil sınavındaki her netinizi 3 ile çarpın.
Bulduğunuz her sonuca ÖSYM’nin her adaya verdiği 100 puanı ve OBP‘yi ekleyin. (OBP hesabı için diploma puanınızı 0,6 ile çarpabilirsiniz. Örn: 85×0,6=51) Böylelikle YKS Yerleştirme Puanınıza ulaşmış olursunuz.

NOT:Verilen katsayı değerleri YÖK tarafından verilen test etkileri kullanılarak hesaplanmıştır. Kolay hesaplama için devirli ve ondalıklar da bazı yuvarlamalar yapılmıştır. Sınav sonucunda oluşan standart sapmaya göre bu değerler farklılık gösterecektir. Burada amaç derslerin aşağı yukarı getirilerinin görünmesi ve deneme çözen adayların sonuçlarının kaç puana denk geldiğini görmeleri, bunu kullanmalarıdır.
kat sayı tablosu

***Hata varsa lütfen bildirin düzeltelim.

2 yorum:

  1. tyt 1 soru yaparsam kaç puan gelecek. ayt 1 soru yaparsam kaç puan gelecek. ben bunları çok merak ediyorum.

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar ösym kağıdında tyt 146 yazıyo puanı ama bu sayfasında hesapladım puanımı sonuçlara göre 144,6 yerleştirme puanını da 185 diyo

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.