Y-TYT Nedir?


y tyt nedir? y tyt ne işe yarar?

Y-TYT Nedir?


TYT sonuçlarının açıklanması ile adaylar tercihlerini yapmak için sınav sonuçlarını incelemeye başladı. Sınav sonuçlarını inceleyen adayların kafalarını en çok karıştıranlardan biride sınav sonuç belgesinde ki puan türleri. Özellikle TYT ve Y-TYT arasında ki farkı öğrenmek isteyen bir çok öğrenci bizlere mesaj attılar. Sınava yardımcı siteniz tyt-yks.org olarak bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.

Y-TYT Nerede Yazar


Sınav sonuç belgenizin sol tarafında yazan TYT puanı, TYT sınavında yapmış olduğunuz puandır.
Sınav sonuç belgenizin sağ tarafında yazan Y-TYT puanı ise tercih yaparken dikkate alıp kullanacağınız yerleştirme puanınız dır. Kısaca TYT puanını ve sıralamasını değil Y-TYT de yazan puan ve sıralamanızı dikkate almalısınız. Bu puan ile önlisans yani 2 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz. Eğer lisans bölümlerini tercih etmek istiyorsanız bunun için Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA ve Y-DİL puanlarına bakmalısınız.

TYT Sınavından sonra da adayların en çok araştıracakları konulardan biri olacak Y-TYT Nedir konusuna cevap vermeye çalıştık.
İlginizi Çekebilir:  TYT'ye Nasıl Çalışmalıyım?

6 yorum:

 1. y-tyt tercih yaptığımız puan türü değil mi? ben öyle biliyordum doğruymuş.

  YanıtlayınSil
 2. Ben önlisans programi tercih etmek istiyorum. 2 yilliklar için y tyt önemli. Sonucta bundan tercih yapicagiz. Gecen sene 260 puan almistim. Bu sene hedefim 300 puan. Umarim istedigim puani alabilirim. Sonucta sinav suresi artti bu yararli olabilir. Ama basari sirasi nasil olacak onu bilmiyorum.

  YanıtlayınSil
 3. 2019 da tercih verirken kafam çok karısmisti.ilk senemdi o zaman. 2020 de bir daha tyt sinavina girecegim. Bu sefer tabi şartlar biraz farkli. y tyt başarı sıralaması ve y tyt puanı m iyi gelirse bu sene tercih vermek istiyorum artık. Adalet bölümü istiyorum aslında. Oradan dgs ile hukuk fakültesine geçmek niyetindeyim. Olur mu bilmiyorum tabi. Bir çok arkadaş direk hukuk fakültesi kazansan daha iyi. 2 sene adalet okuma dgs çok zor diyorlar ama hukuk kazanacak puanim yok. Mecburum yani. Herkese başarılar.

  YanıtlayınSil
 4. sınav sonuçları açıklanınca eminim y tyt nedir ve y tyt p nedir soruları sıkça sorulacak. o yüzden bu sayfa da bunu açıklamamız güzel olmuş. Sonuçta yerleştirme puanları bunlar önemli konular. tüm arkadaşlara başarılar. Benimde 3 senem olacak bu sene. 2 sene sınava girdim olmadı bu sene bir daha gireceğim

  YanıtlayınSil
 5. 2 yıllık adalet bölümü tercih etmek istiyorum onuda y tyt puanı ile mi tercih edeceğim acaba. sınava az kaldı biraz heyecanlandım.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.