Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma yolları


Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır


Okumanın faydaları hepimiz az çok biliyoruzdur. Fakat bazen bir makale dahi okuyabilmek oldukça zor gelebiliyor. Okumakta zorlanmamızın en temel sebeplerinden biri okuma alışkanlığımızın olmayışı olarak gösterilebilir. Çocukluklarında okuma alışkanlığını edinmiş bireyler ileri ki hayatların da okuma konusunda oldukça rahat edebiliyorlar. Boş vakitlerimizi değerlendirme amacı değil, okumaya vakit ayıran bireyler olmamız dileği ile sizler sizin okuma alışkanlığını nasıl daha kolay edinebileceğimiz konusunda bir kaç madde yazdık.

Keyifli okumalar.

1. Okuma İçin Kendi Hedefinizi Belirleyin  


Bir okuma alışkanlığı ve kültürü oluşturmak için, bir hedef belirleyerek işe başlamak önemlidir.  

Tutarlı bir okuma düzeninin, yaşam ruhsal, akademisyenler, kariyer, ilişkiler ve daha birçok alanda büyümenize nasıl yardımcı olabileceğini düşünerek başlayın. Somut nedenler ve hedefinize bağlı bir amaç bulduğunuzda, itip devam ettirmek için daha fazla motive olacaksınız. 

Bazıları için yılda 24 kitap okuma hedefi olabilir. Bu kararı siz vermelisiniz. Okuma hedefinize bir hedef rakam yerleştirdikten sonra, daha küçük hedeflere (hafta/ay gibi) bölün. 


2. Her Ay İçin Kendinize Kitaplar Belirleyin 


Okumak istediğiniz harika kitapların bir listesini yazın. Arkadaşlarınızdan ve mentorlardan öneriler isteyin. Her ay, hatta bir yıl boyunca okumak isteyeceğiniz kitapları listeleyen not defteri tutmak yararlı olabilir.


Bir okuma listesi de düzenli kalmanıza yardımcı olacaktır. Başlangıç ​​ve bitiş tarihleri, önemli notlar veya dersler dahil olmak üzere o listeye eklenmiş bir günlük oluşturarak bir adım daha ileri götürün. 


3. Günde En Az 10-20 Sayfa veya Yarım Saat Okuyun Tutarlı bir okuma düzeni oluşturmak istiyorsanız, o zaman günde belirli sayıda sayfa hazırlamak mükemmel sonuç verir. Özellikle yoğun bir programınız varsa, okumak için günde en az 10-20 sayfa ayırmayı düşünün. Bu işlem, belirli sayıda sayfa için günlük hedefinize ulaşmak için size yardımcı olacaktır.  


4. Okumayı Teşvik Eden Araçlara Yatırım Yapın  


Verimlilik söz konusu olduğunda, daha iyi bir okuma düzenine ayak uyduracak doğru araçlara yatırım yapmak önemlidir. Basılı kitaplardan hoşlananlar için, odaklanmanıza yardımcı olacak uygun masa ve sandalyelerle iyi bir okuma ortamı ayarlamayı düşünün . Bu şekilde, yavaş yavaş o alana alışacak ve okuma zamanınızı dört gözle bekleyeceksiniz. 

Günümüzde çoğu insan için mobil uygulamalar , tabletler, haber toplayıcılar, e-kitap okuyucular ve diğer çevrimiçi araçlar gerçekten harikalar yaratıyor. Dünya dijital olduğundan çoğu insan, amaçlarının üstünde kalmasına yardımcı olacak kullanışlı mobil cihazlarına sahip olmayı tercih eder. Hangi araçların sizin için en uygun olduğunu belirleyin ve bunlara yatırım yapın. 

Diğer yandan hiç bir masrafa gerek yok diyerek gidip kütüphaneden kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Doğrusu öneri olarak bunu yazmış olsak da kitap okumak için paranızın olmasına, masraf yapmanıza gerek yok. Bir kütüphane üyeliği ihtiyacınızı karşılayacaktır.

5. Okuma Saatlerini ve Günlerini Belirleyin 


Kitaplarınızı önceden ayarlamak iyi bir fikir olabilir. TV'yi ve okuma zamanınızı engelleyebilecek diğer şeyleri kapatmak gibi dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın. Günde en az 30-40 dakika kitap okumaya hazır olmak harika bir başlangıçtır. 

6. Okuma Ortağı veya Kitap Kulübü Edinin   Motive hissetmediğiniz zamanlarda sizi cesaretlendirmek için hedeflerinizi destekleyebilecek okuma ortakları edinin. 


Bir kitap kulübü ile, sürekli olarak konfor alanınızın ötesinde büyümek için sizi motive eden ve ilham veren somut bir strateji oluşturacaksınız. Bu tür toplantılar, öğrendiğiniz dersleri ve diğer düşünceleri tartışma fırsatı sunar. 

Bir okuma kültürü geliştirmek için önce mevcut okuma alışkanlıklarınızı analiz etmelisiniz. 

Okuma hedeflerinize gerçekten ulaşmak ve tutarlı bir okuma alışkanlığı oluşturmak için, basit sistemler kurmanız, doğru okuma araçlarını kullanmanız, sizi teşvik edecek kitap ortakları bulmanız ve kitap okumayı istemeniz gerekmektedir.  

1 yorum:

  1. Odaklanamıyorum. Kitap okurken odaklanma sorunu yaşıyorum. Ne yapabilirim bilmiyorum. Okuma alışkanlıgı kazanmak istiyorum bende.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.