DGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

dgs tercih


DGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi GerekenlerDGS sınavından sonra adayların sıklıkla sorduğu soruların başınca DGS tercihlerimi nasıl yapmalıyım? konusunda olmakta. Sınav siteniz olarak DGS ile ilgili çeşitli bilgileri daha önceden sitemizde paylaşmıştık. Bu yazımızda ise DGS tercihleri ile ilgili bir kaç konuya değinmek istiyoruz.

Bilindiği üzere DGS yani Dikey Geçiş Sınavı önlisans mezunlarının lisans bölümlerine geçişleri için düzenlenen bir sınavdır. Her sene düzenlenen sınava önlisans 2.sınıf öğrencileri ve önlisans mezunları girebilmektedir. Açıköğretim veya örgün öğretim farkı olmaksızın tüm önlisans mezunları DGS'ye girebilirler.

Dikey Geçiş Sınavından sonra belirli bir başarı sırası ve puanı elde eden öğrenciler istedikleri lisans bölümlerine yerleşebilmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken tıpkı YKS tercihlerin de olduğu gibi başarı sırasına dikkat etmektedir. Puanlar bazen yanıltıcı olsa da başarı sırası daha doğru sonuçları vermektedir. Örneğin istediğiniz lisans bölümünün sıralaması ilk 1000 de ise ve siz ilk 1000 e girmiş veya bu sıralamaya çok yaklaşmış iseniz bu lisans bölümüne yerleşmeniz çok büyük ihtimaldir.

Puanlarda yanıltıcı olan kısım ise şudur. Önceki sene alınan bir puan ilk 1000 i işaret ederken bu sene alınan puan 2000 li sıralamaları işaret ediyorsa puan ile DGS tercih yapmak yanıltıcı olabilir. Sınav puanları; sınava giren adaylar, sınavın zorluk derecesi gibi etkenlerden etkilenmektedir. Fakat sıralamalar daha net sonuçları gösterebilmekte.

Aman Dikkat!


DGS tercihlerini yapacak adaylara tavsiyemiz sıralamalarını dikkate almaları ve buna göre istedikleri bölümü tercih etmeleridir. Mutlu olacağınız istediğiniz bölümleri tercih edin. İstemediğiniz bir bölümü tercih etmek sizi mutsuz edebilir. Diğer yandan belirli bir programa yerleşip kayıt yaptırmaz iseniz bir sonra ki sene DGS puanlarınız da düşme meydana gelmektedir.

Başarılar dileriz.

3 Yorum Bulunmakta

ilk defa dgs tercihi yapacaktım bu bilgiler benim için yararlı oldu. bu sene yerleşemez isem 2020 dgs sınavına yeniden gireceğim. 2020 dgs için bilgiler paylaşabilir misiniz?

Dgs ne zaman. 2020 dgs ne zaman olacak. Dgs başvurulari ne zaman başlayacak? ;(

Dgs ye bende gireceğim seneye. Dgs hukuk kazanmak istiyorum. Onlisanstan lisansa geciste kac sene okuyoruz. 2 mi 3 sene mi. Umarim 2 senedir zaten 2 dene adalet okudum. 2 sene de hukuk okurum. Peki hukuk un 5 sene olmasi bizi etkilecek mi.


EmojilerKullanmak İstedğiniz Emojinin Karakterlerini Giriniz.