AYT Açılımı Nedir

ayt sınavı nedir

AYT Açılımı Nedir


2018 Yılı ile uygulanmaya başlanan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sınav sistemi ile gelen TYT-AYT ve YDT sınavları ile ilgili merak tam anlamı ile giderilmiş değil. Sınava girecek adaylardan sınavlara dönük sorular gelmeye devam ediyor. Bu sorular arasında en çok sorulardan biride AYT Açılımı Nedir sorusu. Sınava yardımcı siteniz olarak AYT açılımı ne demek sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

AYT açılımı Alan Yeterlilik Testi dir. Alan Yeterlilik Testi 2018 yılında LYS yerine gelen sınav sistemidir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ikinci ayağı olan sınava Sayısal, Eşit Ağırlık ve Sözel bölümden tercih yapacak adaylar girmektedir. Yabancı Dil Alanından tercih yapacak adaylar YDT sınavına girmektedirler. AYT ve YDT sınavlarına girebilmek için TYT sınavında gerekli olan barajı geçmek gerekmektedir.

AYT sınavında 180 soru sorulmaktadır. Bu sorular;
Edebiyat - Sosyal Bilimler 1 Testinden 40,
Sosyal Bilimler 2 Testinden 40,
Matematik Testinden 40,
Fen Bilimleri Testinden 40 soru şeklinde dağılmaktadır.

Yabancı Dil Testi (YDT) ise 80 sorudan oluşmaktadır.

AYT Açılımı Nedir? ve AYT Kaç Soru Var? sorularına cevap vermeye çalıştık. AYT hakkında daha fazla bilgi edinmek için;

AYT Sınav Bilgileri ve AYT Bilgileri konu başlıklarına sitemizden ulaşabilirsiniz. Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.

1 yorum:

  1. 2 yıl oldu ama tabi halen ismi ve ayt sınavının formatını bilemeyenler oluyor. O yüzden bu tür içerikler yararlı. Yks temelde 3 sınav. Tyt,ayt ve ydt. Tyt ye herkes katılıyor. Ayt ve ydt tercihe bagli. istediginiz bölüme göre girmeniz gerekir.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.