YKS Derece İçin Ne Yapılmalı

üniversite sınavında derece yapmak için öneriler


YKS Derece İçin Ne Yapılmalı


YKS sınavları olan TYT-AYT ve YDT sınavlarında derece yapmak için yapılması gerekenleri, tavsiyelerimiz başlıklar halinde kısa kısa anlatmaya çalışacağız. Sınava hazırlanan arkadaşların zorlu bir maraton sürecin de olduğun biliyoruz. YKS derece yapmak belki kolay değil, bunu biliyoruz. Ama kafasına sınavda derece yapmayı koyan arkadaşlarımızın bu hedeflerine ulaşacağını en azından bu hedeflerine çok yaklaşacağına inanıyoruz. Bu içeriğin sınava hazırlanan, sınavda derece yapmak adaylara yararlı olacağına inanıyoruz. Lafı çok uzatmadan YKS Derece İçin Ne Yapılmalı konumuza başlayalım.

İlginizi Çekebilir:  YKS Çalışma Taktikleri

Hatalar, Çözümler ve Yapılması Gerekenler


1. Plansız ve Programsız Çalışmak

Sınavlara hazırlanan adaylar bu cümleyi çok duymuşlardır. Fakat kaçımız bunu uyguluyor. Belli bir plan ve program dahilin de çalışmak sınav konularını sizin planladığınız gibi bitirmenizi sağlar. Sürprizlerle karşılaşma riskinizi azaltır. Konularınızı, soru çözümlerinizi ve denemeleriniz belli bir strateji ile çözmenizi sağlar.

2. Zamanı Verimli Kullanamamak

Sınava hazırlanırken en büyük sıkıntılardan biri de zamanımızın bize yetmemesidir. Bazen "gün keşke 25 saat olsaydı da şu konuya da baksaydım", "biraz daha soru çözseydim" deriz. Bu çoğumuzun başına gelen bir durumdur. Bunun nedeni de zamanı verimsiz kullanmamızdır. Gereksiz bir çok etkinliğe çok fazla zaman ayırıyoruz. Sosyal medya da kaybettiğimiz sürelerin haddi hesabı yok. Ya da video izlerken kendimizi kaptırıp harcadığımız saatlerin. Dizi izlerken bir bölüm daha bir bölüm daha deriz, sonra bir bakmışız gün bitmiş. Bu konu başlığımız plansız ve programsız çalışmakla bağlantılıdır. Neyi nerede ne zaman yapacağımızı kesin çizgilerle belirlemeliyiz.

3. Sınava Çok Var Yanılgısına Kapılmak

Bu yanılgı dönem başında başlar dönem sonlarına doğru sınava çok az vakit kaldı ile biter. Dönem başlarında daha çok vakit var, çalışırım, hal ederim, konuları bitiririm diyen arkadaşlar bu yanılgıdan ötürü dönem sonunda konuları yetiştirememiş, yeterli soru ve deneme çözememiş olurlar. Konular çok fazla, binlerce soru var, çözmeniz gereken bir çok deneme var. Hedefiniz yüksekse sorunuz YKS Derece İçin Ne Yapmalı ise o zaman vakit kaybetmeden, sınava çok vakit var demeden çalışmaya başlamaktır.

4. Kendimizi Başkaları İle Kıyaslamak

Yaşamın her alanında karşımıza çıkan kendimizi başkaları ile kıyaslama alışkanlığı sınava çalışma döneminde de çıkmaktadır. Kendimiz bizden daha az veya daha fazla net yapan diğer arkadaşlarımızla kıyaslamak bir hatadır. Evet denemelerde yer alan sıralamalar önemlidir sınava dönük fikir verir. Fakat bizden daha iyi net yapan bir arkadaşımızı sürekli kendi gündemimizde tutup o benden daha iyi yapıyor, onun gibi başarılı olamam, netlerim çok kötü, kazanamayacağım düşüncesine kapılmak, sürekli kendimizi o arkadaşımız ile mukayese etmek faydasız bir alışkanlıktır ve size zarar verir. Diğer yandan bizden daha az net yapan bir arkadaşımız ile karşılaştırıp onda daha iyiyim tarzı bir yaklaşımda faydasızdır. Unutmayın yüz binlerce rakibiniz var. Bunu gözünü korkutmak için değil bir iki arkadaşımızla kendimizi kıyaslamanın anlamlı sonuçlar vermeyeceği için belirtiyorum.

5. Moral Bozmak, Strese Girmek, Motivasyonsuz Kalmak

Hemen hemen hepimizin belli ideal ve hedefleri vardır. Bu hedefler den biri de istediğimiz üniversite ve istediğimiz bölümdür. Bu hedefimiz için çalışır, emek sarf ederiz. İşlerimiz her zaman yolunda gitmeyebilir. Bu durumlarda hemen moral bozar, strese gireriz. Bu çalışma motivasyonumuzu kaybetmemize neden olur. Motivasyonu kaybetmek çalışma şevkinizi kırar. Bu bazen tolere edilebilir olsa da her zaman olması sınav çalışma sürecimizi olumsuz etkiler. Unutmayın sınav uzun bir maraton, bazen aksilikler yaşansa da hemen ayağa kalkıp çalışmaya, hedefinize odaklanmaya devam etmelisiniz. Moralinizi bozmayın hedef sorunuz YKS Derece İçin Ne Yapılmalı ise yolunuz uzun ve elbette engeller olacak.

6. Konu Çalıştıktan Sonra Test Çözmemek

Bu da sıkça karşılaşılan hatalardan biridir. Konuya çalıştıktan sonra mutlaka test çözmeliyiz. Test konuya dönük eksiklerimizi bizlere gösterecektir. Eğer konu çalıştıktan sonra test çözmez ise konuya dönük eksiklerimizin farkına varamayabiliriz. Nereyi atladık, neresi eksik kaldı, konunun neresini tam kavrayamadık. Bu soruların cevaplarını ancak test çözerek anlayabiliriz. TYT, AYT, YDT sınavlarına hazırlanan arkadaşlarımız konu çalıştıktan sonra test çözmeyi ihmal etmemelidirler.

7. Çözemediğimiz Soruları Çözdürmemek

Test veyahut deneme çözdükten sonra boş bıraktığımız veya hatalı çözdüğümüz sorular olabilir. Bu soruları mutlaka öğretmenlerimize veya diğer arkadaşlarımıza sorup çözümlerini öğrenmeliyiz. Çözemediğimiz sorular eksik kaldığımız konular veya soru tarzlarıdır. Bu konulara yeniden kısaca bakabiliriz. Yeni soru tarzlarını öğrenip daha sonra bu sorular ile karşılaştığımızda çözebilmeliyiz. Ancak bu şekilde eksiklerimiz giderip aşama kaydedebiliriz. Üniversite sınavında derece yapmak isteyen arkadaşlarımızın bu durumu ihmal etmemeli.

İlginizi Çekebilir:  TYT'ye Nasıl Çalışmalıyım?

Konuyu kısaca toparlarsak yapılması gerekenler; Planlı Çalışmak, Zaman Kaybetmemek, Motivasyonumuzu Bozmamak, Konu Tekrarı ve Bol Test Çözmek. Çokça duyduğunuz bu önerileri kanımızca YKS Derece İçin Ne Yapılmalı diyen arkadaşların yerine getirmesinde fayda var.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.