OBP Nedir


obp nasıl hesaplanır

OBP Nedir

OBP yani Ortaöğretim Başarı Puanı demektir. Bu puan sizin ortaöğretim yani 4 yıllık lise hayatınız boyunca yıl sonu notlarınızın toplamının ortalamasının 5 ile çarpılıp 0.12 katsayısı ile çarpılması sonucu ortaya çıkan sayıdır.. Bu puan sizin üniversite sınavında aldığınız puana eklenerek istediğiniz lisans veya önlisans bölümlerine yerleştirme puanınızı oluşturuyor. Bu puan sizin sıralamanızı belirliyor. Sınav sonucunuz açıklandığında bu değer otomatik hesaplanmış şekilde size veriliyor. Sınav sonuç ekranında yer alan bilgilerde yazan Y-TYT, Y-SAY, Y-EA, Y-SÖZ bilgileri sizin tercih vermek istediğiniz alanların Yerleştirme Puanı şeklindedir. Bu puan sizi sıralama anlamında etki yapar ham puanınızla yerleşemediğiniz bir bölüme yerleştirme puanınızla yerleşebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  YKS Puan Hesaplama Robotu

OBP  Nasıl Hesaplanır

Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanması 4 yıllık lise hayatınızda aldığınız yıl sonu başarı puanlarınız toplanıp 4'e bölünüp ortalaması alındıktan sonra 0.6 katsayısı ile çarpılması sonucu çıkan sayı adayların ham puanına eklenerek adayların yerleştirme puanları hesaplanıyor. Eğer isterseniz mezuniyet puanınızı 5 ile çarpıp ardından çıkan sayıyı 0.12 ile çarpıpta bulabilirsiniz sonuç değişmeyecektir. Bu ek puandan yararlanmak için önlisans türünde en az150, lisans için de 180 (2020 senesi için 170 puan olmak şartı ile) puan almaları gerekir. Almadıkları taktirde bu ek puan hesaplanmayacaktır. Mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumları yani meslek liseleri mezunu olanlar için ek puan yükseköğretim önlisans veya lisans bölümlerine yerleşecek adayların ayrıca  OBP'nin 0.06 katsayısı ile çarpımı sonucu oluşan puanda yerleştirme puanlarına eklenecektir. 

Örneğin; 

Sınavda lisans bölümüne yerleşmek isteyen adaylar sınavdan 250 ham puan almış varsayalım,
Lise 1 yıl sonu puanı 75, lise 2 yıl sonu puanı 65, lise 3 yıl sonu puanı 80, lise 4 yıl sonu başarı puanı 85;
70+60+80+90=300
300/4=75
75*0.6=45
Bu puan sizin ham puanınıza eklenerek yerleştirme puanınız ortaya çıkıyor. ÖSYM sayfası sizin için bu değeri otomatik hesaplamaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Y-TYT Nedir?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.