PMYO Başvuru Şartları Nelerdir

pmyo koşulları neler

PMYO Başvuru Şartları Nelerdir


Polis olmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında PMYO Başvuru Şartları Nelerdir konusu gelmekte. Bizlerde bu yazımızda PMYO Başvurusu öncesinde gerekli olan şartları yazdık.

Madde madde başvuru şartları;

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

-Lise ve dengi okul mezunu olmak.(öğrenimi devam eden adaylar için lise son sınıfta bulunanlar) 

-ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavında; Başkanın teklifi Genel Müdürün uygun görmesi ile belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak. 

-Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocukları için, ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarında; Başkanın teklifi Genel Müdürün uygun görmesi ile belirlenen puan türünden ya da türlerinden yüksekokullara girmek için yeterli asgari ham taban puanı almış olmak.

-18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi  itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.

-Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. ( Alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır ve beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.)

-Adli sicil kaydı olmaması.

-Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.

-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

-Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

-Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

-Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

-Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.


İlginizi Çekebilir: POMEM Mülakatı Nasıl Olacak


PMYO Yaş Şartı Nedir?


Lise son sınıf  öğrencileri, lise mezunu, önlisans ve lisans öğrencileri PMYO başvurusunda bulunabilir. Fakat PMYO başvurularında TYT sınavında alınan puan kadar belirli şart ve koşullarında önemi var. Adaylar bu şart ve koşulların bir tanesini bile sağlayamaması durumunda PMYO girişlerine izin verilmiyor. Adayların başvuru sırasında bu şartları iyice okuması gerekmekte. PMYO için aranan şartlardan biri de PMYO yaş şartı. PMYO yönetmeliğinde yaş şartı açık ve net bir şekilde açıklanmıştır. Bu yönetmeliğe göre;

“18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak..”


Koşulu PMYO başvuracak adaylar da aranmakta.


İlginizi Çekebilir: PMYO Başvuru Evrakları


PMYO ile Polisliğe Başvuru İçin Öncelikle Hangi Sınava Girilir?

PMYO ile polis olmak için hayal kuran gençlerin önün ilk aşama sınavı olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) bulunuyor. Adayların öncelikle TYT sınavından yeterli puanı alması gerekiyor.

Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) başvuruları TYT ile yapılacak. Buna göre pmyo ile polis olmak isteyen gençlerin TYT sınavına girmesi ve yeterli puanı alması gerekiyor.

Polis olmak isteyen adayların AYT sınavına girmesi zorunlu değil. PMYO için TYT sınavına girmek yeterli kabul edilecek.

PMYO Başvuru Ücreti Ne Kadar?

PMYO Başvuru ücreti 130 TL'dir. Para PMYO tarafından belirtilen banka ve hesap numarasına yatırılır. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.