Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL Nedir Yerleştirme Puanı Nedir


y say, y ea, s söz nedir

Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL Nedir Yerleştirme Puanı Nedir


YKS sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte sınav sonuç belgesinde Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanını gören adaylar Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL Nedir Yerleştirme Puan Nedir diye merak etmeye başladı. Bu yazımız da Y-SAY Puanı Nedir sorusuna cevap vereceğiz.

YKS sınav sonuç belgesinde:
Sol tarafta Sınav Puanları ve Başarı Sıraları seçeneği altında TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları yer almakta.
Sağ tarafta ise Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları bunların altında ise Yerleştirme ve Ek Puanlı Yerleştirme başlıkları bulunmakta.

Bu iki tablonun da altında puan türleri ve puanlar bulunuyor. Bu puan türlerinin ne işe yaradığını bilmeyen adaylar için bu puan türleri tam olarak anlaşılmayabilir. Kafa karışıklığına sebep olabilir. Burada dikkat etmeniz gerekenleri hemen belirtelim. Tercihlerinizi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin altını çizelim.

İlginizi Çekebilir:  Y-TYT Nedir?
 

Yerleştirme Puanı

Başında Y yazan puanlar sizlerin yerleştirme puanlarınız dır. Yani başında Y yazan Y-SAY, Y,SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercih yapacaksınız.Yine bu puanların yanında yazan başarı sıralarını tercih yaparken kullanacaksınız. Y yazan puanlarınıza diploma puanınızda eklenmiştir. 

Tekrar etmek gerekirse tercih yaparken Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları başlığı altında yazan puanları ve başarı sıralamalarını kullanmanız gerekmekte. Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL yazan puanlarınız ile lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

2 yorum:

  1. Sınava girdiğim ilk sene Y-TYT ne Y-SAY ne diye çok merak ediyordum. Bu puanlar normal TYT ve SAY puanlarından daha yüksek tabi. O yüzden hangisi ile tercih yapıcam ne yapıcam diye çok araştırmıştım. O yüzden bu tür içerikler, yazılar bence oldukça yararlı. Kafası karışan öğrenciler bu makalelerden yararlanabilirler.

    YanıtlaSil
  2. y-tyt ye bakmıştım. normal tyt puanı ile tercih yapacağız sanıyorum sonradan anladım y-tyt ile tercih yapmam gerektiğimi. hatta google de y-tyt p nedir diye aratmıştım. yine bu sayfa dan bakmıştım tyt içinde.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.