YKS Kimlik Yenileme Zorunlu Mu


yks kimlik yenileme

YKS Kimlik Yenileme Zorunlu Mu

Bilindiği  üzere ÖSYM 2020 YKS kılavuzunu güncelledi. Aynı zamanda bu sene sınavda bir takım değişikliklere gidildi. Bundan dolayı 2020 YKS sınavlarına girecek adaylar YKS kimlik yenileme zorunlu mu ? Yks için kimlik yenileme zorunlu mu ?Sorularını araştırmaya başladılar. Çokça sorulan bu soruya yks yardımcı siteniz olarak cevap vermeye çalışalım.

2020 YKS sınavına girecek adayların;

 • Sınav giriş belgesi,
 • Nüfus Cüzdanı veya
 • TC Kimlik Kartı veya
 • Geçerliliği Dolmamış Pasaport aslını bulundurması zorunludur.
Bunların dışında;

 • Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartın aslı,
 • Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı,
 • T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan "fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu" veya "fotoğraflı, barkodlu-karekodlu" Geçici Kimlik Belgesi'nin aslı da sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. (Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafın olması zorunludur. Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.)

Dikkat ! YKS Kabul Edilmeyecek Belgeler Şunlardır


Sürücü belgesi, Meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga veya adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. (Nüfus cüzdanında fotoğrafın olması zorunludur. Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.)


Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli, Yeni Kimlik İçin Son Tarih Ne Zaman?

Yapılan açıklamaya göre; Ülkemizde nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar yenilenmesi hedeflenmektedir ancak mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirdiğine dair herhangi bir son tarih ve yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Vatandaşlarımızın bu konuda daha sağduyulu davranmaları ve asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir. Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.”

Yapılan bu açıklamaya göre, eski nüfus cüzdanlarının kullanımının 2023 yılına kadar devam edeceği anlaşılmaktadır.


Kurallara Uydunuz Takdirde Eski Kimlik İle Sınava Girebilirsiniz

ÖSYM tarafından belirtilen kurallara uydunuz müddetçe (Kimlik fotoğrafı, TC numarasının yazması, soğuk damga vs. yukarı da belirtilen kurallar ayrıca kuralların tümü ÖSYM sitesinde bulunan YKS Kılavuzunda yazmaktadır okuyabilirsiniz.) eski kimliğiniz ile YKS sınavlarına girebilirsiniz.


Kimlik Yenileme Ücreti


 • Kimlik yenileme: 22.50 TL
 • Kimlik kaybedilmişse: 45 TL
 

Bu yazımızda YKS Kimlik Yenileme Zorunlu Mu soruna cevap verdik. Diğer yazılarımız için sitemizi inceleyebilirsiniz. Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.

4 yorum:

 1. bende henüz nüfus cüzdanımı yenilemedim. bu dönemde nüfus müdürlüğüne gitmek istemiyorum doğrusu o yüzden yeni kimlik kartı çıkartmayacağım. eski kimlik kartım ile yks sınavına gireceğim.

  YanıtlaSil
 2. 2020 yks eski kimlik kartı ile girmekte sorun yok sanırım. Bende henüz yeni kimlik kartı almadım. Eski nüfus cüzdanım ile sınava gireceğim. Geçen sene fotografımı yenilemiştim. Fotoğrafımı yenilediğim iyi oldu bu sene uğraşmak zor olurdu.

  YanıtlaSil
 3. Günlerdir merak ettiğim bir soruydu yks kimlik yenileme zorunlumu sorusu. Soruma yanıt aldım çok teşekkür ederim.sinava giderken yks kimlikleri veya yks nüfus cüzdanı unutmamalıyız.

  YanıtlaSil
 4. 2020 yks eski kimlik kartı ile yani eski nüfus cüzdanı ile girebilmemize çok sevindim. Pandemi nedeni ile nüfus müdürlüğüne gitmek zor geliyordu doğrusu. Sevindim bu habere. Kimlik yenilemek zorunlu değilmiş şimdi. Fotografim zaten yeni. Soguk damgada var. Her sey tamam yani. Her sinavdan önce eski kimlik ile sınava girme, kimlik yenileme zorunlumu , eski kimlik kartı ile sınava girme gibi sorular hep çıkıyor.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.