TYT Nedir

Tyt Nedir

TYT Nedir


Temel Yeterlilik Testi bilinen adı ile kısaltılması olan TYT. 2018 yılında uygulanmaya başlanan, duyurusu 2017 yılında yapılan yeni üniversiteye yerleştirme sınav sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS'nin ilk aşama sınavı.

YKS'nin 1.oturumu yani ilk aşama sınavı olan TYT de adaylara Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testinden toplamda 120 soru sorulacaktır. 120 Sorunun sorulduğu TYT sınavında adaylara 135 dakika verilecektir.

Bu soruların dağılımı ile şöyle olacaktır;


 • Türkçe 40 Soru
 • Matematik 40 Soru
 • Fen Bilimleri 20 Soru
 • Sosyal Bilimler 20 soru.


TYT Baraj Şartı Nedir


İlk aşama sınavı olduğu için tüm adayların bu sınava girmesi zorunludur. Bu sınavın ardından barajı geçen adaylar AYT ve YDT sınavlarına girebileceklerdir. Burada 150 ve üzeri puan alan adaylar önlisans bölümlerine başvurabileceklerdir. 180 puan ve üzeri alan adaylar ise AYT veya YDT sınavında alacakları puan ile lisans bölümlerine başvurabileceklerdir. 200 ve üzeri bir puan alan aday eğer istersen sonra ki sene TYT sınavına girmeden almış olduğu bu puanı kullanabilir. (Yani örneğin bu sene TYT sınavında 250 puan aldınız. Seneye yeninden TYT sınavına girmeden geçen sene almış olduğunu bu 250 puanı kullanabilirsiniz.)

TYT Baraj Puanları: TYT Barajı Kaçtır?

PMYO için TYT zorunlu mudur?


PMYO için adayların yine eskiden olduğu gibi (Önceden uygulanan sınav sisteminde ilk aşama sınavı olan YGS sınavında belli bir puan şartı vardır.) belli bir puan şartı vardır. Bu puan koşulunu sağlayan adaylar PMYO için başvuru yapabilmektedirler.

TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?


Sitemizde yer alan önce ki yazılarda bunu detaylıca açıklamıştık. Adaylar isterlerse puan hesaplama sitelerini kullanabileceği gibi sitemizde yer alan TYT soru katsayılarına bakarak kendileri puanlarını hesaplayabilirler. Deneme sınavlarından sonra soru katsayılarını bilmek deneme puanınız hesaplamada size yardımcı olacaktır.

TYT Puanınızı Hesaplamak Mı İstiyorsunuz?: TYT Puan Hesaplama

3 yorum:

 1. Üniversite Hazırlık Maratoncusu25 Kasım 2019 00:29

  TYT sınavına yeni girecek adaylar için oldukça yararlı bir makale olmuş. Bende ilk defa sınava gireceğimde çok aramıştım böyle bir yazı. Akıllarda ki soru işaretini gideren bir yazı olmuş. 2020 yılında 3.sü olacak olmasına rağmen halen bir çok adayın kafasında soru işaretleri var. Bu şekilde nispeten da olsa TYT hakkında bazı soru işaretleri giderilmiş olur. TYT de ne kadar yüksek puan alınırsa o kadar iyi. Sonuçta sıralama da yarım puan bile çok önemli.

  YanıtlaSil
 2. Bundan önce ki yazılarınızıda okudum. Yks sınavları ile ilgili bir çok içerik girdiniz. Teşekkürler bunun için. Gelelim konumuza. Tyt nedir sorusunu saniyorum ilk olarak 2017 yilinda sorduk. Ben de sinava girdim. Daha önce ygs lys sinavlarina girmistim. Tyt ayt girmekte kismetmis. Ygs gibi aslinda sinav. Adi ve soru sayisi degisiyor. Belki bir nebze soru tarzi. Ama ygs de birinci asama. Tyt birinci asama sinavi. Mat 1 fizik 1 kimya 1 biyooji 1 Türkçe de cümlede anlam paragraf bilgisi falan. Kisaca sinav isimleri degissede calisan yapar.

  YanıtlaSil
 3. Temel Yeterlilik Testi 2018 yilinda uygulanmaya baslanan ilk aşama sinavıdır. Matematik, Türkçe, Sosyal ve Fen soruları vardır.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.