Sınava Hazırlanmak için Hangi Araçlara Sahip Olmak Gerekir ?

Sınava Hazırlanmak için Hangi Araçlara Sahip Olmak Gerekir ?

Sınava Hazırlanmak İçin Hangi Araçlara Sahip Olmak Gerekir?

Eğitim sistemi genel olarak sınavlara dayalı olduğundan sınav hazırlık araçları da başarılı olmak için elzem gereksinimler arasındadır. Ders çalışma ortamında alacağınız basit tedbirler ile verimli ders çalışma ortamını oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem zamanınızı etkin kullanmış, hem de kısa sürede sonuca ulaşmış olursunuz.

Ders çalışma taktikleri ve süreleri bir öğrenci için ne kadar önemli ise çalışma ortamındaki uyaranlar da oldukça etkilidir. Söz konusu basit uyaranlar kişinin dikkatini dağıtır ve başarıya ulaşmayı geciktirir. Ayrıca ders çalışan kişide bu dikkat dağınıklığından dolayı beyin yorgunluğu gerçekleşir. Doğal olarak istediği zaman diliminde ders çalışamamış olur. Eldeki imkânların elverdiği ölçüde hazırlanacak ortam sayesinde arzulanan verim yakalanabilir. Söz konusu basit tedbirlerin neler olduğunu aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.  

Havadar Bir Ortamda Ders Çalışmak

Sınav hazırlık araçları arasında sayılacakların başında ders çalışma ortamının havadar bir yer olması gelir. Bu kapsamda odada ders çalışmaya başlamadan önce ortamın yeterince havalandırıldığından emin olmalısınız. Aynı şekilde mola verdiğinizde de ortam havalandırmasını ihmal etmeyin. Odanın havasız kalması demek ortamdaki oksijen miktarının azalması demektir. Ortamdaki pis hava da algı seviyesinin düşmesine, yorgunluğa, doğal olarak verimin düşmesine sebep olur.

Ders çalışma ortamında alınacak tedbirler kapsamında sayılacaklardan biri de odanın duvar rengidir. Odanızın renginin çok koyu ya da tamamen beyaz renkte olması göz yorgunluğuna sebep olur. Bu durumda kısa sürede ders çalışmaktan sıkılırsınız. Odanızın rengi açık mavi tonlarda olursa en verimli ortamı yakalayabilirsiniz.

Odadaki Işık

Odadaki Işık ve Ses Dengesi

Ders çalışma ortamındaki ışık ve ses dengesi verimi artıran özelliklerden biridir. Her ne kadar insanlar beyaz ışık altında daha iyi gördüklerini iddia etseler de sarı ışık gözleri daha az yorar. Bu nedenle ders çalışma ortamındaki ışığın sarı renk olmasına özen gösterilmelidir.

Ders çalışılan ortam her şeyden önce sessiz olmalıdır. Ders çalışma faaliyeti, dikkatin bir işe yoğunlaşması sürecidir. Bu nedenle ders çalışma esnasında müzik dinlemek, televizyon izlemek, telefonla konuşmak gibi faaliyetler verimi düşürür.  

Sınava Hazırlanma Ders Çalışma

Ders Çalışma Masası

Verimli şekilde ders çalışabilmek için uygun bir çalışma masası temin edilmelidir. Koltukta, kanepede ya da yerde ders çalışmak kısa sürede boyun ve bel ağrısına sebep olur. Temin edilecek uygun bir ders çalışma masası ve sandalyesi iyi bir motivasyon aracıdır.

Ders çalışma masasında çalışırken ışığın mümkün olduğu kadar arkadan gelmesine özen göstermelisiniz. Önden gelen ışık gözlerinizi rahatsız eder. Çalışma dokümanları üzerine gelen ışığın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız masa lambası temin edebilirsiniz. Masa lambaları üretim teknolojileri gereği masa üzerindekileri aydınlatır. Göze zararlı etkisi yoktur.

Ders çalışma ortamının verimli bir alan olması için masa üzerindeki aksesuarlara dikkat edilmelidir. Mümkün olduğu kadar masa üzerinde aksesuar bulunmamalıdır. Eğer bulunacaksa da dikkat dağıtıcı özelliğe sahip objeler olmamalıdır. Dikkat dağıtıcıdan kasıt, hacıyatmaz gibi hareket halindeki objelerdir. Bu tür aksesuarlar ders için arzu edilen motivasyonun yakalanmasını geciktirir.

Bilgisayara Sahip Olmak

Devrimiz araştırmaya dayalı bilgi çağıdır. Bu sebeple sınav hazırlık araçları arasında sayılması gerekenlerden biri de bilgisayardır. Bir araştırma konusu ile ilgili kitaplardan saatlerce araştırma yapmanız gerekebilir. Oysa sahip olacağınız, internete bağlanabilen bir bilgisayar ile dakikalar içerisinde gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar bilgisayara sahip olmak bilgiye kolay ulaşılmasına sebep olsa da menfi etkisi de söz konusudur. Gerekli disiplini sağlayamayıp ders çalışma saatinde internette vakit harcarsanız zaman israfı yapmış olursunuz. 

Yukarıda sayılan araçlara sahip olduktan sonra tek yapmanız gereken kendinizi sınava yönelik disipline edebilmektir. Her şeyin sizde bittiğini unutmayın.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.